Futsalisté na MS prohráli, nestačili na obhájce titulu

RIO DE JANEIRO

Po úspěšném vstupu do světového šampionátu futsalistů s Uruguayí v neděli čeští reprezentanti svůj druhý zápas prohráli. V Riu de Janeiro podlehli obhájcům titulu Španělům 0:4, když o výsledku rozhodly začátky obou poločasů. Světoví šampióni z posledních dvou mistrovství udeřili již v jedenácté sekundě. Česká zahajovací sestava zaspala při rohu a Javi Rodriguez bleskově otevřel skóre.

"Samozřejmě inkasovat proti takovému soupeři gól v první minutě je velký problém. Šance na vyrovnání jsme měli, ale neuspěli jsme a úvod druhého poločasu, kdy jsme byli nekoncentrovaní, rozhodl. Nakonec to mohlo dopadnout mnohem hůř," řekl český trenér Tomáš Neumann. "Musíme se nyní dobře připravit na zápas s Libyí, bude to také hodně těžký soupeř," dodal.

Španělé od prvních minut kontrolovali hru a především jejich nacvičené kombinace svěřenci trenéra Neumanna jen těžko odvraceli. Český kouč nechal před dalšími důležitými zápasy s Libyí a Íránem odpočívat Michala Mareše, který má natažený sval a navíc jej trápí kotník. Jen na lavičce náhradníků byli Dlouhý a Sláma.

Taktika rychlou brankou padla

Rychlou brankou padla česká taktika hrát ze zajištěné obrany na rychlé brejky. Do první šance se dostal v páté minutě Roman Mareš, ovšem zkušený gólman Amado bleskově zareagoval: rychle vyběhl a příležitost zmařil. Češi se prakticky neustále bránili a jen díky skvělým zákrokům brankáře Mellera zůstávalo skóre stejné.

Španělé byli blízko druhému gólu v 11. minutě. Po další standardní situaci čeští hráči opět zaspali, ale tentokrát střelec první branky namířil jen do tyče. Necelou minutu před koncem poločasu měl šanci Sláma, ale první moment ke střele prováhal a poté již jeho ránu z úhlu španělský gólman u tyče nohou zlikvidoval. O průběhu první půle jasně hovořil poměr střel 20:5 ve prospěch Španělska.

Ještě horší vstup do druhé půle

A vstup do druhého poločasu byl z české strany ještě horší. V první minutě přidal druhou branku Marcelo a poté nedal českému brankáři z penalty šanci Daniel. Pro český celek to byla těžká rána, a když vzápětí přidal Marcelo po rozehraném trestném kopu čtvrtý gól, bylo definitivně rozhodnuto.

Soupeř i dál přehrával české hráče v kombinaci, rychlým pohybem a dokonalým měněním míst. Naopak čeští futsalisté jen pracně hledali skulinku v dokonale propracované španělské defenzivě, takže Amado byl prakticky bez práce. Jeho spoluhráči měli zápas jasně pod kontrolou a svou hrou se bavili.

Obrovskou španělskou zbraní byly i nadále trestné kopy, po dalším z nich zastavilo Alvarovu střelu břevno. Minutu před koncem Roman Mareš našel křížným pasem volného Novotného, ale tomu nedovolil zaznamenat čestný úspěch skvělý postřeh nejlepšího brankáře světa Amada.

Skupina D:
Španělsko - Česká republika 4:0 (1:0)
Branky: 21. a 23. Marcelo, 1. J. Rodriguez, 22. Daniel z pen. Rozhodčí: Šabanov (Rus.) - Ivanov (Ukr.), Isokawa (Jap.). ŽK: Andreau - Filinger. Akumulované fauly: 3/2 - 3/6.
Sestava ČR: Meller - Novotný, R. Mareš, Janovský, Frič - Filinger, Cupák, Rešetár, Sluka - Dlouhý, Sláma. Trenér: Neumann.
Írán - Libye 4:2 (3:1)