Rozhodnuto! Fotbal čeká revoluční změna v pravidlech

8. května 2020 14:50 - Curych/Praha

Fotbalové týmy budou moci vzhledem ke koronavirové krizi dočasně využívat v zápasech pět střídání místo dosavadních tří a šesté pak v případě prodloužení. Revoluční změnu pravidel v pátek oznámila světová federace FIFA poté, co ji odsouhlasila mezinárodní pravidlová komise IFAB. Novinka bude platit ve všech soutěžích, které skončí do 31. prosince letošního roku.

 

fifa.com

FIFA uvedla, že bude na jednotlivých organizátorech soutěží, zda změnu využijí. Podle světové federace byla novinka zavedena vzhledem k nabitému kalendáři, který týmy po uvolnění koronavirových opatření a opětovném rozehrání soutěží čeká.

Vzhledem k tomu, aby změna pravidel příliš nenatahovala zápasy, budou mít mužstva na pět střídání k dispozici pouze tři "okna" a pauzu mezi oběma poločasy. FIFA a IFAB ještě podle vývoje v dalších měsících rozhodnou, zda je třeba dočasnou novinku pravidel prodloužit.

Fotbal se zřejmě znovu rozjede. Pro je deset klubů, některé s výhradami. Příbram jednoznačně proti

Téměř všechny soutěže po celém světě byly kvůli šíření nemoci covid-19 přerušeny v průběhu března. Většina zemí plánuje dokončit stávající sezonu, což přinese zhuštěný zápasový program. Jako první oznámili znovuzahájení ročníku v Německu, kde se první a druhá bundesliga znovu začnou hrát 16. května.

Vedení dvou nejvyšších bundesligových soutěží už ve čtvrtek informovalo, že o novince v pravidlech uvažuje, odhlasovat si ji ale ještě musejí kluby.

FIFA zároveň povolila všem soutěžím, kterým asistuje videorozhodčí, systém VAR dočasně přestat používat. Rozhodnutí bude opět na každém organizátorovi zvlášť, a to s přihlédnutí ke zdravotním opatřením. Pokud soutěže hodlají video i po koronavirové přestávce dál využívat, musejí ho provozovat v plném rozsahu například včetně asistentů VAR.

V nižších soutěžích v Česku je střídání pěti hráčů během utkání běžnou praxí, pro týmy z profesionálních soutěží jde ale o novinku.

rjm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: