Rubriky:

Ostatní

Aragonés je nejlepším reprezentačním koučem roku 2008

13. ledna 2009 11:37 - WISBADEN

Nejlepším reprezentačním trenérem loňského roku byl v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolen Luis Aragonés, který v červnu dovedl Španělsko k titulu na mistrovství Evropy.

Sedmdesátiletý kouč zvítězil v třináctém ročníku hlasování expertů z 87 zemí s výrazným náskokem 107 bodů před Nizozemcem Guusem Hiddinkem, který na Euru slavil nečekané úspěchy s ruským týmem. Sborná na šampionátu postoupila až do semifinále, kde podlehla Španělsku.

Třetí skončil v anketě turecký trenér Fatih Terim, jehož svěřenci v klíčové bitvě o postup ze skupiny na mistrovství Evropy vyřadili českou reprezentaci. Kouč Karel Brückner, jenž po turnaji od národního mužstva odešel, neobhájil v hlasování odborníků loňské čtvrté místo. Před pěti lety skončil dokonce druhý, poté se mezi elitou objevoval pravidelně s výjimkou roku 2006, kdy čeští fotbalisté neuspěli na mistrovství světa.

V hlasování odborníků se objevilo celkem 19 jmen, nejpočetnější zastoupení má se čtyřmi trenéry Itálie v čele se sedmým Fabiem Capellem, který vede Anglii.

Vítězný Aragonés u reprezentace již nepůsobí, po evropském šampionátu přijal angažmá ve Fenerbahce Istanbul. Cenu převezme na slavnostním večeru 16. března.

Anketa Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) o nejlepšího reprezentačního trenéra roku 2008:
1. Aragonés (Španělsko) 252 bodů, 2. Hiddink (Rusko) 145, 3. Terim (Turecko) 72, 4. Batista (olympijský výběr Argentiny) 62, 5. Löw (Německo) 48, 6. Šehata (Egypt) 46, 7. Capello (Anglie) 38, 8. Martino (Paraguay) 36, 9. Dunga (Brazílie) 24, 10. Lippi (Itálie) 18.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní