Rubriky:

Ostatní

Soukup po neúspěšném mistrovství neví, jestli zůstane v Egyptě

29. ledna 2009 16:26 - KÁHIRA/PRAHA

Pocity nejistoty a mlhavé výhledy do nejbližších dnů provázejí v posledních dnech českého fotbalového trenéra Miroslava Soukupa. Toho při exotickém angažmá u egyptské reprezentace do 20 let potkal první krach, když se svým týmem nepostoupil na africkém šampionátu ve Rwandě za základní skupiny.

"Ano, je to neúspěch, navíc veřejnost tady byla hodně namlsaná. Nechci se zříkat vlastní odpovědnosti, ale má to hlubší příčiny," uvedl kouč stříbrné české dvacítky z mistrovství světa v Kanadě 2007. Soukup v dnešním rozhovoru s ČTK připustil, že momentálně neví, zda jej egyptský svaz podrží a nechá pracovat až do říjnového mistrovství světa, které hostí právě severoafrická velmoc.

Soukup se dnes v sídle egyptského svazu v Káhiře věnoval běžné agendě a plánování dalších tréninkových kempů, ale netrpělivě vyhlíží den, kdy se sejde se svými nadřízenými. Pak se má dozvědět, jestli u egyptských juniorů zůstane dál. Nyní prý příliš neví, na čem je.

"Zatím se nic neděje, nikdo se mi neozval, nikdo žádnou analýzu nežádal. Až k tomu dojde, budu se je snažit přesvědčit, že dělám všechno podle mého nejlepšího svědomí," líčil Soukup, který se egyptské federaci upsal před více než rokem, kdy skončil jako asistent trenéra Vítězslava Lavičky u české jednadvacítky.

Změny ve vedení egyptského fotbalu

Soukup si uvědomuje, že jeho situaci nenahrávají ani výrazné změny ve vedení egyptského fotbalu, jež se odehrály nedávno. Lidí, kteří českého stratéga přivedli, už nejsou u moci. "Když přijde nové vedení, tak se samozřejmě může stát, že bude sázet na své lidi. Můžou mi říci, že chtějí dělat s někým jiným. Ale já teď nemůžu pracovat s myšlenkami na to, že třeba za týden budu zpátky doma," uvedl Soukup. "Teď normálně chystám plán dalších reprezentačních akcí," upozornil rodák z Prachatic, který v termínové listině počítá i s březnovým duelem s českou dvacítkou na africké půdě, kam by na miniturnaj měla dorazit i Jižní Korea.

Spíš než na spekulace o své další budoucnosti ale Soukup myslí na to, proč mladým Egypťanům nevyšel kontinentální šampionát. Soukupův tým doplatil na prohru v úvodním utkání s Nigérií. Pak už jej totiž nespasily ani výhry nad Pobřežím slonoviny a Jihoafrickou republikou. Egypt měl v konečném účtování šest bodů stejně jako postupující Nigérie a JAR, ovšem osudným se mu stalo o branku horší skóre, než měli Jihoafričané. "Mít šest bodů a nepostoupit ze skupiny je i velká smůla. Na africkém mistrovství k takové situaci prý dlouho nedošlo," litoval Soukup.

Na druhou stranu ale upozornil na to, že předčasný konec má i objektivní příčiny, o nichž ve středu mluvil v podrobném diskusním pořadu egyptské televize. "Třeba to teď některým lidem v Egyptě otevře oči. Protože doposud nám v podstatě všechno vycházelo," upozornil Soukup.

Ví, kde se skrývají rezervy jeho mužstva. "Máme třeba jiné somatotypy než Nigérie, Ghana či Kamerun, jejichž hráči jsou navíc rozeseti po celé Evropě a hrají tam už dospělý fotbal. V tom mají velký náskok," podotkl Soukup.

V evropském klubu není nikdo

Ten navíc tvrdí, že současná juniorská reprezentace se kvalitou nemůže rovnat týmům, v nichž nastupovaly současné hvězdy Mido, Zaki nebo Zidan. "Nemáme v evropském klubu nikoho. Navíc z naší reprezentace hraje egyptskou ligu jediný kluk a juniorská není žádné měřítko. Takže našemu týmu citelně chybí zkušenosti z těžkých zápasů. V Egyptě by se nad tím měli zamyslet, protože tahle generace už bude bojovat v kvalifikacích o další seniorské světové šampionáty," pokračoval Soukup.

Podle něj Egypťané pochybili i v přípravě před mistrovstvím. "Kromě Zambie jsme snad nenarazili na opravdu vyspělého soupeře, i když jsem na to dlouho upozorňoval, ale bez úspěchu. Sice jsme dělali dobré výsledky, ale nenaučili jsme se hrát pod tlakem, což se nám teď vymstilo," posteskl si.

Přesto by se prý s egyptským angažmá nerad loučil předtím, než se s týmem představí na ostře sledovaném domácím mistrovství světa. Kvůli vidině dalšího úspěchu, jakého dosáhl už předloni v Kanadě s českým výběrem, před časem do Egypta přišel. "Do října máme ještě dost času na to, abychom chyby, kterých jsme se teď dopustili, napravili," věřil Soukup.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní