Rubriky:

Ostatní

Vášniví fotbaloví fanoušci jsou ohroženi infarktem

2. září 2003 15:38 - LISABON

Na fotbalových stadionech v Portugalsku by měly být před mistrovstvím Evropy instalovány přístroje, které jsou nutné pro záchranu lidí stiženým srdečním šokem. Navrhli to portugalští lékaři poté, co se seznámili se švýcarskou studií, která ukazuje, že při finále loňského MS se úmrtnost na infarkt zvýšila o 60 procent.

 

Internet

Podle lékařů je riziko srdečního záchvatu větší u fanoušků, kteří sledují zápas živě. Na srdce některých lidí může totiž negativní vliv rozruch na stadionu a kolektivně projevované emoce. I když vědci nemohou dokázat, že vyšší počet úmrtí je důsledkem toho, že lidé sledovali fotbalové zápasy, soudí ale, že by tomu tak velmi dobře mohlo být.

Už předchozí studie naznačovaly, že srdečních infarktů přibývá v době velkých fotbalových utkání. Časopise British Medical Journal loni napsal, že při mistrovství světa v roce 1998, kdy Anglie po penaltě prohrála s Argentinou, se počet infarktů zvýšil o 25 procent. Fanoušek u TV = minimální pohyb, alkohol, kouření

Švýcarští vědci na evropském kardiologickém kongresu ve Vídni uvedli, že stres a rozhořčení provázející sledování fotbalového zápasu mohou být pro srdce některých lidí velkou zátěží. Upozornili, že mnozí fanouškové mohou sami zvýšit riziko tím, že se při sledování zápasu méně hýbou, kouří a pijí alkoholické nápoje.

Předseda portugalské federace kardiologů Manuel Carregeta navrhuje, aby fotbalové stadiony byly vybaveny život zachraňujícími přístroji. Bylo by tak možné okamžitě poskytnout lékařské ošetření fanouškům, kteří budou mít při sledování zápasu problémy se srdcem. Na všech deseti stadionech, na nichž se v červnu příštího roku odehraje 31 zápasů, by měly být například defibrilátory, kterými lze uvést srdce zpět do normálního rytmu. Během zápasů by měli být v pohotovosti další lékaři a sanitky. Carregeta říká, že fotbaloví fanoušci mohou sami snížit riziko infarktu ještě před zápasem tím, že pojí jen něco lehčího a vyhnou se kávě a alkoholu.

ČTK

Zrušit