Rubriky:

Ostatní

Fotbalové Euro by prý měla hostit jen dvě ukrajinská města

18. února 2009 19:10 - VARŠAVA

Fotbalové mistrovství Evropy v roce 2012 se možná nakonec uskuteční na šesti stadiónech v Polsku a jen na dvou na Ukrajině. S odkazem na zdroj z UEFA to napsal polský list Gazeta Wyborcza s tím, že přerozdělení pořadatelství má oznámit Evropská fotbalová unie v květnu. Ukrajinská strana informace popřela.

Zatímco v Polsku by měly být podle deníku dějišti zápasů Eura Varšava, Gdaňsk, Poznaň, Vratislav a původně záložní města Krakov a Chorzów, na Ukrajině prý budou mít tu čest pouze Kyjev a Doněck. Společná kandidatura přitom předpokládala, že každá země poskytne zázemí ve čtyřech městech.

List konstatuje, že důvodem je současná hospodářská krize, která si na Ukrajině vynutila pozastavení investic od státu. Města Dněpropetrovsk, Charkov, Oděsa a Lvov, o kterých se jako o dějištích rovněž uvažuje, údajně nemají za současné situace šanci zvládnout přípravu. Na rozdíl od dvou jmenovaných bohatých velkoměst.

Ukrajinská strana se nicméně proti informacím ohradila. Podle mluvčí ministerstva sportu Lesie Solovčukové jde o spekulace, které nemají žádný reálný podklad. UEFA prý nic takového Ukrajině nenaznačila. Mluvčí Ukrajinského fotbalového svazu Serhij Vasiljev dokonce označil informace za provokaci, za kterou se skrývají "nepřátelé společného úspěchu Polska a Ukrajiny".

O potížích s přípravami Eura 2012 se hovoří delší dobu. Obě země byly vedením UEFA několikrát napomínány za otálení s výstavbou stadiónů a infrastruktury. Dokonce jim unie pohrozila, že pokud nesplní stanovené termíny, o šampionát přijdou. V září UEFA rozhodla pořadatele neměnit. V prosinci se objevily v polském tisku spekulace o tom, že by šampionát mohlo uspořádat jen Polsko, pokud nestihne být včas rekonstruován stadion v Kyjevě. To UEFA popřela.

ČTK

Zrušit