Rubriky:

Ostatní

Ministr Langer zkritizoval vedení ČMFS, Mokrý se bojí sankcí FIFA

28. února 2009 17:08 - PRAHA

Ministr vnitra Ivan Langer v dnešním vydání deníku Sport kritizoval vedení českého fotbalu souvislosti s novou bezpečnostní dohodou a prohlásil, že si přeje změny v čele ČMFS. Předseda svazu Pavel Mokrý se proti jeho výrokům ohradil a označil je za nepřípustné zasahování státní moci do fotbalového hnutí, které by mohlo vyvolat tvrdou reakci mezinárodní federace FIFA.

Langer ostře kritizoval Mokrého a ředitele první ligy Iva Lubase za postoj k nedávno uzavřené smlouvě mezi Policií ČR a ČMFS. Ta reaguje na nový Zákon o Policii ČR, který vylučuje, aby policisté suplovali pořadatele na sportovních utkáních.

Langer svazové funkcionáře obvinil z nedostatečné přípravy spojené s novou bezpečnostní dohodou. "Měli od prvního okamžiku, kdy byl přijat nový zákon o policii, trávit 90 procent času objížděním republiky, vytvářením bezpečnostních standardů na stadionech a komunikací s kluby. Oni ale trávili víc času hádkami mezi sebou, intrikami, kdo bude, nebo nebude předseda, a úplně zapomněli, že jsou tady lidi, kteří chtějí chodit na fotbal," řekl Sportu Langer.

Ministr prohlásil, že se těší na změny ve fotbalovém vedení po červnové volební valné hromadě. "Moc bych si to přál. Kdyby ve vedení svazu byli lidé, kterým na fotbale opravdu záleží, pro které to není jen příležitost vozit si zadky po celém světě a užívat si prebendy a dělat byznys, tak jsme mohli být podstatně dál. Ztratili jsme strašně moc času," uvedl.

Mokrý považuje Langrovy výroky za naprosto zkreslující. "Navíc pan ministr nepřípustně zasahuje do činnosti našeho občanského sdružení, když jako státní úředník veřejně deklaruje, že by si přál změny ve vedení fotbalového svazu. Invektivami v osobní rovině znevažuje práci řady fotbalových funkcionářů," uvedl Mokrý v tiskovém prohlášení.

Podle něj jde o neadekvátní zasahování státu do fotbalového hnutí. "ČMFS zdůrazňuje, že pan Langer nemá žádné právo, kompetence a ani dostatečné znalosti, aby mohl objektivně prostřednictvím médií hodnotit práci fotbalových funkcionářů. ČMFS se rovněž nikdy nevyjadřoval k dění uvnitř Policie ČR či k hodnocení práce jejího vedení," uvedl Mokrý.

Politické zásahy do národních federací jsou v rozporu s regulemi FIFA. Na podzim loňského roku na státní intervenci do svazu málem doplatilo sankcemi Polsko, neboť tamní vláda nechala kvůli údajným chybám odvolat vedení svazu. Situaci na poslední chvíli zachránila kompromisní dohoda.

Mokrý se obává, že by český fotbal mohl mít podobné problémy. "Jakákoliv silová řešení, o kterých pan ministr mluví, by v případě jejich realizace ze strany státu vyvolala tvrdou reakci FIFA, což potvrdil její předseda Sepp Blatter při pondělní návštěvě Prahy," řekl Mokrý.

Ministr vnitra se pozastavil také nad tím, že Mokrý s Lubasem považují přítomnost policistů na stadionu při některých rizikových zápasech za nezbytnou. "Jsem jejich reakcí zaskočen. Mám rád partnery se silným vyargumentovaným názorem, ne názorové akrobaty. V mých očích se tihle dva pánové stali neseriózními partnery," řekl Langer.

Podle Mokrého jedná svaz v souladu s dohodou. "Všechny kroky, které ČMFS dělá, jsou konstruktivní a směřují ke zvýšení bezpečnosti a kulturnosti na stadionech. Nové verzi dohody předcházela velmi pečlivá legislativní příprava. Ale protože je fotbal věcí veřejnou, musíme pochopitelně reagovat i na nejrůznější názorové proudy na toto velmi závažné téma, které se v posledních dnech bohužel zpolitizovalo. To však neznamená, že zpochybňujeme podepsanou dohodu," prohlásil Mokrý.

Langer vyslovil výtky i k některým klubovým funkcionářům. Nelíbí se mu reakce brněnských zástupců na vlnu násilí při nedělním utkání s Baníkem Ostrava nebo nápad příbramského šéfa Jaroslava Starky, který navrhl jako možnost zakázat vstup na stadion všem ostravským fanouškům. "Pan Starka není symbolem českého fotbalu. Ať se chová podle platných zákonů a uvidíme, co se bude dít dál," uvedl Langer.

ČTK

Zrušit