Rubriky:

Ostatní

O fotbalové ME 2016 se ucházejí čtyři zájemci

9. března 2009 20:55 - NYON

O pořádání fotbalového mistrovství Evropy v roce 2016 se do pondělní uzávěrky nabídek přihlásili čtyři uchazeči. Největšími favority jsou Francie a Itálie. Spolu s nimi kandidují společně Švédové s Nory a také Turecko, jeho kandidatura však dosud nebyla oficiálně potvrzena. Počet zájemců se však může ještě rozrůst do pondělní půlnoci. O pořadateli se definitivně rozhodne v květnu 2010.

Na začátku měsíce svou kandidaturu oficiálně potvrdily Francie a Itálie. Francouzská vláda už kvůli šampionátu slíbila vyčlenit 100 miliónů eur (asi 2,8 miliardy korun) na rekonstrukci stadiónů. "Nyní jsme oficiálním uchazečem o Euro 2016 a spouštíme naši kandidaturu," řekl šéf francouzského fotbalu Jean-Pierre Escalettes.

Největším soupeřem Francie bude Itálie, která si chce spravit chuť po neúspěšné kandidatuře na ME 2012, které nakonec připadlo Polsku a Ukrajině. Její šance zvyšuje i to, že poslední velký turnaj, který se na Apeninském poloostrově konal, bylo mistrovství světa v roce 1990, zatímco ve Francii se světový šampionát pořádal až o osm let později.

Turecko nebylo oficiálně potvrzeno

Kromě dvou fotbalových velmocí se o evropské mistrovství uchází ve společné kandidatuře Švédsko s Norskem a údajně také Turecko. To mělo podle informací místního tisku podat přihlášku již v únoru, ovšem dosud nebylo nic oficiálně potvrzeno.

Ještě nedávno měly zájem i Skotsko, Wales a Irsko, ovšem společnou kandidaturu vzdaly kvůli světové ekonomické krizi. Mluvilo se i o zájmu Ruska, Řecka a Maďarska společně s Rumunskem.

Evropská fotbalová unie UEFA vyžaduje pro turnaj v roce 2016, kterého se poprvé zúčastní 24 zemí, devět stadiónů s kapacitou 30 až 50 tisíc diváků. O pořadateli UEFA definitivně rozhodne až 27. května roku 2010. Nejbližší evropský šampionát se uskuteční za tři roky v Polsku a na Ukrajině.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní