Rubriky:

Ostatní

Na hospodaření klubů bude dohlížet zvláštní komise UEFA

24. března 2009 15:31 - KODAŇ

Evropská fotbalová unie UEFA sestavila tým právníků a finančních expertů, kteří budou dohlížet na hospodaření klubů. Podle agentury AP bude mít komise za úkol hlavně kontrolu a regulaci nakládání předních celků s penězi.

"Může například provádět namátkové kontroly účetnictví, audity a další vyšetřování, aby bylo zaručeno, že kluby dodržují pravidla o finanční bezúhonnosti," uvedla UEFA v prohlášení. Na základě zjištění devítičlenné komise bude UEFA udělovat klubům licence o zdravém hospodaření, které celky potřebují k účasti v evropských pohárech.

UEFA na zasedání v Kodani také zvažovala omezení počtu hráčů v evropských klubech na 25. V době celosvětové hospodářské krize tak chce docílit snížení výdajů na platy fotbalistů. Nápad je alternativou k nepříliš populárnímu návrhu prezidenta UEFA Michela Platiniho, který chce zavést platové stropy po vzoru zámořských soutěží. Proti zavedení stropu se postavila Asociace evropských klubů a anglická Premier League.

"Rychlé a snadné řešení, jak kluby před krizí ochránit, neexistuje," řekl agentuře Reuters Platiniho poradce William Gaillard. "Omezení počtu hráčů s profesionálními smlouvami se však setkalo s docela pozitivním ohlasem," dodal s tím, že by se jednalo o obdobné pravidlo, jaké platí v evropských pohárech, kde mohou kluby napsat na soupisku 25 hráčů. "Navíc by se tak vyrovnala úroveň klubů, protože by to těm bohatým zabránilo v hromadění hráčů," uvedl.

Platini také navrhl, aby kluby směly v budoucnu na platy a nákup hráčů vynaložit pouze 50 až 60 procent ze svého rozpočtu. V budoucnu by mohla být v evropském fotbale také zavedena tzv. daň z luxusu, podle níž by bohaté kluby z přestupních částek a platů svých hráčů přispívaly těm chudším. Podle Gaillarda je však tento návrh teprve v zárodku a navíc se nesetkal s velkou podporou.

ČTK

Zrušit