Rubriky:

Ostatní

Na Ukrajině má jistotu pořádání fotbalového Eura zatím jen Kyjev

13. května 2009 11:52 - BUKUREŠŤ

Pouze hlavní město Kyjev má na Ukrajině jistotu, že bude hostit zápasy fotbalového mistrovství Evropy za tři roky. Výkonný výbor UEFA na středečním zasedání v Bukurešti oznámil, že o zbylých třech ukrajinských dějištích rozhodne až 30. listopadu. V Polsku je naopak vše vyřešeno, na fotbal se mohou těšit ve Varšavě, Poznani, Vratislavi a Gdaňsku.

Zástupci UEFA odložili konečnou volbu kvůli přetrvávajícím problémům na Ukrajině. "Existují tu stále problémy, které musí být vyřešeny. Jedná se především o značné komplikace v infrastruktuře," oznámil šéf UEFA Michel Platini. Podle jeho slov se počítá se Lvovem, Doněckem a Charkovem, na definitivu si ale tato trojice bude muset ještě půl roku počkat.

Ze souboje o zorganizování šampionátu vypadla dvě jihopolská města Krakov a Chorzów, na Ukrajině se v podobné situaci ocitly Dněpropetrovsk a Oděsa.

Zatím není ani jisté, zda bude finálový zápas přidělen Kyjevu, jak bylo plánováno. "Splňuje kritéria UEFA pro zápasy až do semifinálové fáze. Finále se zde bude konat ale pouze v případě, že budou do 30. listopadu splněny specifické podmínky na stadionu, infrastruktury letiště, místní dopravy a ubytování. Jinak to bude Varšava," upozornil Platini.

Na Ukrajinu těžce doléhá ekonomická krize. Přestože je výstavba stadionů jednou z vládních priorit, příprava potřebných hotelů a dalších zařízení za časovým rozvrhem zaostává.

V úvahu přišel také plán, že by se zápasů ME zhostila šestice polských měst a jen dvě ukrajinská, o čemž nechtěla ukrajinská strana ani slyšet. Platini však nyní naznačil, že by se nakonec mohl šampionát odehrát ve čtyřech polských a dvou nejlépe připravených ukrajinských městech.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní