Rubriky:

Ostatní

Ostravský soud poslal do vězení fanouška, který útočil na vlak

21. května 2009 14:46 - OSTRAVA

Na patnáct měsíců poslal soudce ostravského okresního soudu do vězení fanouška ostravského Baníku, který se účastnil útoku na vlak s příznivci polského klubu Legie Varšava. Ten skupina napadla organizovaně 28. září 2006 na hlavním nádraží v Ostravě-Přívoze. Při krátké rvačce, do níž se zapletli náhodní cestující, bylo několik lidí zraněno. ČTK to řekl soudce Igor Krajdl, který se případem zabývá.

Další čtyři útočníci vyvázli s podmínkou. Soudce udělení jednoho nepodmíněného trestu vysvětlil tím, že se jednalo o nenapravitelného násilníka. "Za násilnosti při fotbalových zápasech byl v minulosti už čtyřikrát odsouzen," řekl soudce Krajdl.

Celkem byla kvůli útoku na vlak podána obžaloba na devět ostravských radikálních fanoušků. V prvním kole soud rozhodl udělením trestního příkazu. Ten ale přijali jen čtyři dopadení útočníci. Pět si jich podalo odpor. Případ proto pokračoval klasickým hlavním líčením už jen s pěticí obžalovaných.

"Obžalované usvědčila svědkyně, které věrohodně uvedla, že je poznává. Navíc je usvědčily i SMS zprávy, které si posílali před útokem mezi sebou," uvedl soudce.

Na konci září 2006 skupina fanoušků, složená z příznivců Baníku a polského klubu GKS Katovice, zaútočila na mezinárodní rychlík Varšava -Vídeň, ve kterém cestovalo asi 15 fanoušků Legie Varšava na utkání Poháru UEFA s Austrií Vídeň. Několik jich přitom okradli a zranili. Do incidentu se podle policie zapojilo pět desítek násilníků.

"Bylo to brutální," řekl ČTK krátce po incidentu jeden z cestujících, který nastupoval do rychlíku v Katovicích. Ačkoli s fotbalem nemá nic společného, i on utržil několik ran. "Museli mít ve vlaku informátora. Maskovaná tlupa vrazila přesně do vagonu, kde cestovali Poláci, kteří se celou cestu chovali slušně," řekl. Dodal, že podle rozhovoru s napadenými polskými fandy byli mezi útočníky i příznivci klubu z Katovic, kteří mají s nejtvrdším jádrem Ostraváků družbu.

Fandové Baníku, kteří patří v českém fotbalu k nejagresivnějším, často spolupracují s příznivci katovického klubu. Na svědomí už mají řadu výtržností. Nejzávažnější případ je z roku 1999, kdy zaútočili kameny na vlak, ve kterém cestovali jejich olomoučtí rivalové. Jeden z kamenů zasáhl do hlavy dvaatřicetiletou ženu z Havířova, která po těžkém zranění téměř nevidí na pravé oko a je v invalidním důchodu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní