Hlavní obsah

Brazilci prohrávali o dvě branky, přesto vyhráli Pohár FIFA

Fotbalisté Brazílie obhájili vítězství v Poháru FIFA a stali se prvním týmem, který dokázal vyhrát měření sil světových a kontinentálních šampiónů potřetí. V jihoafrickém Johannesburgu porazili ve finále USA 3:2, přestože ještě v poločase soupeř senzačně vedl o dvě branky. A to ještě sudí po pauze jednu branku vítěznému týmu neprávem upřeli.

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Brazilský fotbalista Luis Fabiano se raduje ze svého gólu ve finále Poháru FIFA proti USA.

Článek

Finále začalo podle plánu - Brazilci byli aktivnější, ale brzy začali být hodně nervózní. Do vedení šel totiž soupeř a první branka Dempseyho z desáté minuty všechno změnila. Zápas měl od té chvíle podobný scénář, jako semifinále Američanů proti Španělsku: dění na hřišti ovládal soupeř, ale defenzivní taktika outsidera slavila úspěch. Zvlášť, když ve 27. minutě po výtečně provedeném bleskovém brejku přidal druhý gól Donovan.

Brazilci se moc snažili něco na obranný blok soupeře vymyslet, ale stejně jako Španělé naráželi na skvělého gólmana Howarda. Už ve třinácté minutě pálil z levé strany Robinho, deset minut před půlí ve velké šanci vychytal brankář Santose a krátce před změnou stran ztroskotal opět Robinho.

Američtí fotbalisté oslavují gól Clinta Dempseyho ve finále Poháru FIFA proti Brazílii.foto: Reuters/Jerry Lamen

Všechno se změnilo hned po přestávce, kdy na hranici šestnáctky využil nesoustředěnosti americké defenzivy Luis Fabiano a ránou po levé Howardově ruce dostal "kanárky" zpět do hry o vítězství. Obraz hry se ale příliš nezměnil: Brazilci měli na svých kopačkách míč stále častěji, ale jejich soupeř využíval každou možnost k zaútočení.

Po hodině hry bylo vyrovnáno, protože Kaká svou hlavičkou poslal míč za brankovou čárou, jenže asistent rozhodčího pozdní zásah Howarda přehlédnul a gól nebyl uznán. Brazilci ve svém náporu neubírali, ale museli se také obávat soupeřových pokusů. Třeba jako ráně Dempseyho, jenž v 65. minutě pořádně vyprášil Juliu Cesarovi rukavice.

Tabulka střelců Poháru FIFA:
5 - Luis Fabiano (Braz.),
3 - David Villa, Fernando Torres (oba Šp.), Clint Dempsey (USA),
2 - Kaká (Braz.), Giuseppa Rossi (It.), Mohamed Zidan (Egypt), Bernard Parker, Katlego Mphela (oba JAR), Daniel Güiza (Španělsko), Donovan (USA).

V 74. minutě však bylo vyrovnáno: Robinho sice ve velké šanci nastřelil jen břevno, ale odražený míč propasíroval do sítě Luis Fabiano a zápas spěl do prodloužení. Jenže brazilská ofenziva měla ohromnou sílu a šest minut před koncem další chybu v americké defenzivě potrestal hlavičkovým zásahem kapitán Lucio a Brazílie obhájila vítězství v Poháru FIFA.

Španělsko po boji s JAR vydřelo třetí místo

Fotbalisté Španělska vybojovali třetí místo na Poháru FIFA. V "malém finále" se však s domácím výběrem Jihoafrické republiky hodně natrápili, když ještě v 88. minutě prohrávali 0:1, nakonec však vyhráli 3:2 po prodloužení. Mistři Evropy tak nakonec po semifinálové porážce 0:2 od USA zabránili další nečekané prohře, když předtím drželi 35 zápasů trvající sérii neporazitelnosti.

Trenér Španělů Vincente del Bosque po zklamání ze semifinálové porážky využil souboj o třetí místo, aby dal šanci i několika hráčům z lavičky. Do hry tak nezasáhl například tvůrce hry Xavi nebo pravý bek Sergio Ramos. Především absence Xaviho se na hře Španělů nepříjemně projevila, když se po celý první poločas stěží probojovávali k šanci. Naopak pohybliví Jihoafričané několikrát zazlobili.

Brzy po změně stran trenér Del Bosque stáhl obě útočné opory Davida Villu i Fernanda Torrese a jejich náhradníci David Silva a Daniel Güiza španělskou hru výrazně oživili. Jenže v době vrcholícího tlaku Španělů předvedli na druhé straně rychlou akci po křídle Jihoafričané a střídající Mphela po Tshabalalově centru otevřel skóre.

Trofej pro vítěze fotbalového Poháru FIFAfoto: Reuters/Dylan Martinez

Hráči z Pyrenejského poloostrova tak čelili druhé porážce za sebou, ovšem v závěru se strhla gólová přestřelka. V 88. minutě nejprve útočník tureckého Fenerbahce Güiza střelou z otočky srovnal a již za minutu tentýž hráč nepovedeným centrem zaskočil brankáře Khuneho a otočil tak skóre ve prospěch Španělů.

Ti se již těšili na vítězství, když se v druhé minutě nastavení postavil k přímému kopu Mphela a parádní ranou a svým druhým gólem v utkání zajistil prodloužení.

Španělský útočník Fernando Torres (vlevo) bojuje o míč s jihoafrickým fotbalistou Matthewem Boothem.foto: ČTK/AP/Paul White

V něm se přímý kop znovu ukázal jako klíčový, když na začátku druhé části prodloužení odcentroval z této standardní situace Xabi Alonso a míč bez teče zapadl přesně ke vzdálenější tyči. Podruhé si již Španělé vedení vzít nedali a radovali se z vítězství.

Pohár FIFA, finále:
USA - Brazílie 2:3 (2:0)
Branky: 10. Dempsey, 27. Donovan - 46. a 74. Luis Fabiano, 84. Lucio. Rozhodčí: Hansson - Andren, Nilsson (všichni Švéd.). ŽK: Bocanegra - Felipe Melo, Andre Santos, Lucio.
USA: Howard - Spector, Onyewu, Demerit, Bocanegra - Clark (88. Casey), Feilhaber (75. Kljestan) - Dempsey, Donovan - Davies, Altidore (75. Bornstein). Trenér: Bradley.
Brazílie: Julio César - Maicon, Lucio, Luisao, Andre Santos (66. Alvés) - Gilberto Silva, Felipe Melo - Ramires (67. Elano), Kaká, Robinho - Luis Fabiano. Trenér: Dunga.
Zápas o 3. místo:
Španělsko - JAR 3:2 po prodl. (2:2, 0:0)
Branky: 88. a 89. Güiza, 107. Xabi Alonso - 73. a 90.+2 Mphela. Rozhodčí: Breeze (Austr.).
Španělsko: Casillas - Arbéloa, Albiol, Piqué, Capdevila - Cazorla, Busquets (81. Llorente), Xabi Alonso, Riera - Villa (57. Silva), Torres (57. Güiza). Trenér: Del Bosque.
JAR: Khune - Gaxa, Booth, Mokoena, Masilela - Sibaya, Pienaar (64. Mphela), Dikgacoi, Modise (70. Van Heerden) - Parker, Tshabalala (84. Mhlongo). Trenér: Santana.

Reklama