Rubriky:

Ostatní

Zdravotnická organizace diskutuje s JAR o hrozbě "prasečí chřipky" při MS

28. července 2009 14:09 - ŽENEVA

Pandemie takzvané prasečí chřipky je strašákem i fotbalového mistrovství světa, které se příští rok v létě uskuteční v Jihoafrické republice. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto již s pořadateli šampionátu diskutuje o opatřeních, jak zabránit šíření této choroby mezi očekávanými 450 000 fanoušky, uvedla v úterý agentura AP.

Podle mluvčí WHO Aphalucky Bhatiaseviové si chce být organizace jistá, že jihoafrická vláda je připravena na potenciální propuknutí nákazy během mistrovství. Odmítla ale říct, zda WHO může doporučit hrát zápasy před prázdnými tribunami.

"Zkoumáme vládní plány a všechna opatření, která připravují proti propuknutí jakékoli nemoci během mistrovství světa," uvedla Bhatiaseviová podle agentury Reuters. Podobné konzultace podle ní WHO vede se všemi vládami, které hostí masová shromáždění lidí, jako jsou sportovní akce nebo hudební koncerty.

Při minulém světovém šampionátu ve fotbale v roce 2006 WHO doporučila všem fanouškům, kteří cestovali do Německa, aby se nechali očkovat proti spalničkám. Tato nemoc tehdy postihla několik evropských škol.

Kvůli "prasečí chřipce", kterou se po celém světě infikovalo přes 100 000 lidí a podlehlo jí více než 800 osob, se už například muslimské země rozhodly zpřísnit výběr účastníků letošní poutě do Mekky. Z tradiční muslimské cesty do posvátného města v Saúdské Arábii, která se koná v listopadu a účastní se jí každý rok stovky tisíc věřících, budou vyloučeni starší lidé, chronicky nemocní a děti.

WHO už minulý týden navrhla jednotlivým zemím možnost zvážit zavření škol, aby zpomalily šíření této choroby, která se objevila poprvé na jaře v Mexiku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní