Rubriky:

Ostatní

Ústavní soud odmítl stížnost Horníka, potrestaného za korupci

6. srpna 2009 13:13 - BRNO

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého fotbalového funkcionáře Ivana Horníka, potrestaného podmínkou za korupci v kauze kolem Viktorie Žižkov. Horník byl nejviditelnějším mužem korupční aféry v českém fotbale. Ústavní soudci jeho stížnost označili za zjevně neopodstatněnou. ČTK to ve čtvrtek řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

 

PRÁVO/Dorian Hanuš

Obecné soudy uložily Horníkovi za ovlivňování výsledků zápasů sedmiměsíční podmínku s pětiletou zkušební lhůtou, zákaz činnosti ve fotbale na deset let a pokutu 900 000 korun. Horník jako sportovní ředitel Viktorie nabízel úplatky rozhodčím i delegátům, což prokázaly odposlechy i výpovědi svědků.

Ve stížnosti Horník mimo jiné kritizoval nařízení odposlechů a tvrdil, že stát by neměl zasahoval do vnitřního fungování fotbalového hnutí. Podle ústavních soudců však byly odposlechy nařízeny v souladu se zákonem. Vrcholový sport je podle nich masově sledovanou záležitostí, proto má ovlivnění výsledků široký společenský dopad. Stát prý proto musí korupci ve sportu potírat a trestat.

Ústavní soudci upozornili, že korupce ve fotbale je celoevropským problémem, který stejným způsobem řeší i jiné státy. "Fotbal je třeba vnímat jako celospolečenský fenomén a jakékoliv projevy korupce (podplácení, ovlivňování výsledků) v rámci fotbalového hnutí je nutné považovat za společensky nebezpečné, a tedy trestné," stojí v usnesení Ústavního soudu. Shodnou argumentaci soudci použili i při rozhodování o stížnostech dalších aktérů korupční aféry.

Spolu s Horníkem byla souzena skupina rozhodčích a delegátů. Dostali podmíněné tresty od deseti do čtrnácti měsíců, pokuty podle výše slíbeného úplatku od 30 000 do 150 000 korun a zákazy činnosti od tří do pěti let. Podle soudců od Horníka vědomě přijímali úplatky.

Korupční kauza Viktorie Žižkov se stala velmi známou mezi širokou veřejností i díky divadelnímu ztvárnění odposlechů z rozhovorů Horníka a dalších aktérů. Mnohé věty ze hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? v podání známých herců Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse zlidověly.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní