Slovenští fotbalisté remizovali na Islandu, Polsko porazilo Řeky

Slovenští fotbalisté v generálce na zářijový souboj s Českem remizovali 1:1 na Islandu. O jediný gól lídra třetí kvalifikační skupiny se postaral Róbert Vittek. Více se dařilo dalšímu soupeři Česka ve skupině Polsku, které doma porazilo nevyzpytatelné Řecko. Severní Irové pak doma remizovali s Izraelem.

Radost fotbalistů Slovenska

Slováci si na Islandu vyzkoušeli boj proti dobře organizované obraně soupeře, který navíc hrozil i v útoku. V 35. minutě však napřáhl z hranice pokutového území Vittek a poslal Slovensko do vedení. Předtím se mohl prosadit i Šesták, ale skvěle ho vychytal domácí gólman.

Po změně stran udělali Slováci několik změn v sestavě, což se projevilo na souhře. Výsledkem byla inkasovaná branka po chybě při bránění standardní situace. Na roh si naskočil Sigurdsson a zařídil remízu.

Polsko zvládlo zápas s mistry Evropy z roku 2004 Řeky díky náhradníkovi Ludovikovi Obraniakovi. Čtyřiadvacetiletý záložník se postaral o oba góly a oslavil tak premiérový start za národní tým. Rodák z Francie, kde patří k oporám Lille, dostal polské občanství po svých prarodičích teprve v červnu tohoto roku.

Italové překvapivě jen remizovali 0:0 ve Švýcarsku, a tak se o jediný zajímavý moment zápasu postaral kapitán Fabio Cannavaro. Ten si připsal již svůj 127. start za národní tým a překonal tak rekord italské reprezentace. Dosud se o něj dělil s dlouholetou oporou Paolem Maldinim, který v červnu ukončil kariéru.

Nečekané problémy měli fotbalisté Brazílie s obranou Estonska. Podprůměrný evropský celek důslednou obranou nepouštěl favorita příliš do hry. Brazilci tak dokázali skórovat pouze jedinkrát, když v závěru první půle mířil přesně útočník Luis Fabiano.

Zajímavý zápas se hrál v Nizozemsku, kde domácí přivítali Angličany. Ti zaspali úvod duelu a brzy prohrávali po střele Dirka Kuijta. Do poločasu navíc ještě zvýšil Rafael Van der Vaart a s Angličany to nevypadalo dobře. Jenže po změně stran začal úřadovat Jermain Defoe a dvěma góly zařídil konečnou remízu 2:2. Připsal si tak již sedmý zásah během posledních osmi utkání za národní tým.

Zápasu předcházela potyčka mezi příznivci obou stran, po které bylo podle amsterodamské policie zatčeno 15 osob.

Přípravná fotbalová utkání:
Bydhošť: Polsko - Řecko 2:0 (2:0)
Branky: 47. a 79. Obraniak.
Sestava Polska: Boruc - Wasilewski, Žewlakow, Dudka, Krzynówek - Blaszczykowski (83. Saganowski), Murawski (75. Jodlowiec), M. Lewandowski, Smolarek (46. Obraniak) - Guerreiro (75. Lobodziňski) - R. Lewandowski (54. Brožek).
Reykjavík: Island - Slovensko 1:1 (0:1)
Branky: 59. Sigurdsson - 35. Vittek.
Sestava Slovenska: J. Mucha (46. Perniš) - Pekarík, C. Horváth (55. Petráš), Zabavník, M. Čech (78. Kopúnek) - Karhan - Šesták, J. Kozák (46. Hološko), Hamšík, Stoch - Vittek (63. Weiss).
Belfast: Severní Irsko - Izrael 1:1 (1:1)
Branky: 18. McCann - 26. Barda.
Sestava Sev. Irska: Taylor (46. Tuffey) - Baird, Craigan, Hughes (46. McAuley), McCartney - Johnson (46. McGinn), Clingan (70. McGivern), McCann, Brunt (46. Davis) - Healy (59. Paterson), Lafferty.
Skopje: Makedonie - Španělsko 2:3 (2:0)
Branky: 8. a 33. Panděv - 51. Torres, 54. Piqué, 56. Riera.
Sarajevo: Bosna a Hercegovina - Írán 2:3 (0:0)
Branky: 53. a 65. Džeko - 79. Šodžáí, 86. Borhani, 90. Tejmúriján.
Basilej: Švýcarsko - Itálie 0:0
Amsterodam: Nizozemsko - Anglie 2:2 (2:0)
Branky: 10. Kuijt, 38. Van der Vaart - 49. a 77. Defoe.
Bröndby: Dánsko - Chile 1:2 (0:0)
Branky: 63. Schöne - 61. Paredes, 69. Sanchéz.
Klagenfurt: Rakousko - Kamerun 0:2 (0:2)
Branky: 28. a 35. Webo.
Podgorica: Černá Hora - Wales 2:1 (2:0)
Branky: 32. Jovetič, 45. Djalovič - 51. Vokes.
Vaduz: Lichtenštejnsko - Portugalsko 0:3 (0:3)
Branky: 16. a 28. Almeida, 24. Meireles.
Limerick: Irsko - Austrálie 0:3 (0:2)
Branky: 38. a 44. Cahill, 90. Carney.
Sofia: Bulharsko - Lotyšsko 1:0 (0:0)
Branka: 54. Rangelov.
Stockholm: Švédsko - Finsko 1:0 (1:0)
Branka: 42. Elmander.
Lucemburk: Lucembursko - Litva 0:1 (0:1)
Branka: 41. Danilevičius.
Budapešť: Maďarsko - Rumunsko 0:1 (0:1)
Branka: 42. Ghioane.
La Valletta: Malta - Gruzie 2:0 (0:0)
Branky: 65. a 74. Triganza.
Kyjev: Ukrajina - Turecko 0:3 (0:0)
Branky: 58. Tuncay, 63. Servet, 66. Hamit Altintop.
Tirana: Albánie - Kypr 6:1 (2:1)
Branky: 25. a 44. Skela obě z pen., 66. Bogdani, 69. vlastní Michael, 72. Agolli, 76. Vila - 37. Charalambidis.
Pretoria: JAR - Srbsko 1:3 (0:0)
Branky: 90. Mphela - 57. a 78. Tosič, 69. Lazovič.
Tallinn: Estonsko - Brazílie 0:1 (0:1)
Branka: 45. Fabiano. ČK: 85. Kruglov (Est.).
Jerevan: Arménie - Moldavsko 1:4 (0:1)
Branky: 75. Arakeljan - 35. a 64. Golovatenco, 81. Andronic, 90. Epureanu z pen.
Moskva: Rusko - Argentina 2:3 (1:1)
Branky: 18. Semšov, 79. Pavljučenko - 45. Agüero, 46. L. López, 59. Dátolo.