Rubriky:

Ostatní

Trenérský fotbalový mág Brückner slaví sedmdesátiny

13. listopadu 2009 10:43 - PRAHA

Legenda českého fotbalu Karel Brückner slaví dnes 70. narozeniny. Jako hráč sice patřil k průměru, ale jako kouč se výrazně zapsal do historie. Po hráčských angažmá v Olomouci a Baníku Ostrava se v roce 1973 posadil na lavičku hanáckého klubu a odstartoval trenérskou dráhu, která vygradovala úspěchy s českou reprezentací. „Budu si užívat nesnesitelnou lehkost bytí,“ řekl Brückner, známý svým velice kladným vztahem k vážné hudbě a literatuře, po rozloučení s reprezentací.

Jméno si získal už na začátku devadesátých let, kdy se Sigmou Olomouc postoupil v Poháru UEFA do čtvrtfinále. Tehdy jako první kouč vůbec zařadil do mužstva tzv. štítového, chcete-li defenzívního záložníka.

V zahraničí to dotáhl nejdále s Interem Bratislava, s nímž získal Slovenský pohár.
Největší úspěchy však slavil na lavičkách českého reprezentačního áčka a týmu do 21 let. S mladíky skončil na evropském šampionátu v roce 2000 na Slovensku stříbrný a postoupil s nimi i na ME 2002 ve Švýcarsku, kde vybojovali zlato pod vedením Miroslava Beránka.

V té době už byl Brückner ale šéfem reprezentačního áčka, se kterým postoupil na tři velké turnaje po sobě, což se před ním žádnému trenérovi nepodařilo. Na EURO 2004 v Portugalsku skončila česká reprezentace třetí a Brückner obsadil druhou příčku v celosvětové anketě o trenéra roku.

Sedmkrát byl vyhlášen českým koučem roku a třikrát vyhrál obdobnou novinářskou anketu. V roce 2006 však jeho tým vypadl na světovém šampionátu v Německu už ve skupině a totéž ho potkalo loni na mistrovství Evropy ve Švýcarsku a Rakousku. Po něm Brückner u české reprezentace skončil a na necelý rok převzal rakouskou.
Letos v červnu si ho Ivan Hašek coby nový trenér národního výběru vzal do týmu jako poradce. V této roli ale Brückner v říjnu skončil a užívá si důchodu doma v Hlubočkách u Olomouce.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní