Rubriky:

Ostatní

UEFA vyjmenovala kluby, které podezřívá v sázkařském skandálu

25. listopadu 2009 15:05 - NYON

Evropská fotbalová unie UEFA podezřívá albánské kluby KF Tirana a Vllaznia Skadar, lotyšský Dinaburg Daugavpils, slovinský NK Lublaň a maďarský Honvéd Budapešť z ovlivnění sedmi zápasů v letošních předkolech Ligy mistrů a Evropské ligy. UEFA to oznámila po krizovém zasedání ve švýcarském Nyonu za účasti zástupců devíti svazů, jejichž klubů se převážně týká současná sázkařská aféra.

Podle středečního prohlášení unie jsou ze zmanipulování zápasů, které se hrály mezi 16. červencem a 6. srpnem, podezřelí také tři rozhodčí a jeden funkcionář s vazbami na UEFA. "Ale nevíme, jestli je tohle konec téhle záležitosti," uvedl Gianni Infantino, generální sekretář UEFA, která zahájila vlastní vyšetřování okolností těchto sedmi zápasů.

Jinak však unie spolupracuje se státním zastupitelstvím v Bochumi, které celoevropský sázkařský skandál vyšetřuje. V oficiálním prohlášení dnes UEFA uvedla, že evropský fotbal čelí kauze, kterou sportovní organizace bez cizí pomoci nevyřeší. "Je nad síly sportovní organizace vyšetřit organizovaný zločin. Naše prostředky jsou v tomto oheldu omezené," uvedla UEFA.

Krizové zasedání začalo tříhodinovou schůzkou za účasti představitelů národních federací Německa, Belgie, Švýcarska, Chorvatska, Slovinska, Turecka, Maďarska, Bosny a Rakouska. V těch operoval sázkařský gang, který měl podle státního zastupitelství v Bochumi na svědomí ovlivnění až 200 zápasů různých úrovní.

UEFA současně vyzvala případné svědky, aby neváhali vnést do případu více světla. "Chtěli bychom povzbudit jakéhokoliv hráče či funkcionáře, který může ke kauze cokoliv říct, aby neváhal a informoval národní asociaci či přímo unii," doplnil Infantino.

Případem se bude zabývat i Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), jejíž výkonný výbor bude o týden později navíc vyšetřovat incidenty z baráže o postup na světový šampionát. Zasedání FIFA bude 2. prosince předcházet losu skupin mistrovství světa v Kapském Městě.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní