Rubriky:

Ostatní

Týmy budou od října muset registrovat mezinárodní přestupy u FIFA

24. února 2010 20:56 - CURYCH

Světová fotbalová federace FIFA se rozhodla kontrolovat mezinárodní hráčské přestupy. Kluby se budou muset přihlásit do internetové aplikace, kde přesun specifikují a uvedou důležité informace. Systém má trh s fotbalisty zpřehlednit a zabránit nelegálním aktivitám včetně praní špinavých peněz pomocí přestupů neexistujících hráčů.

 

Slavia Praha/Ondřej Zlámal

"Přestupový trh je jedním z posledních míst na planetě, kudy tečou miliardy dolarů, a nikdo ho doopravdy nekontroluje," prohlásil předseda protikorupčního programu FIFA Mark Goddart. "Byla to v podstatě džungle bez jakéhokoli dohledu, a to se změní." Obrat na trhu s přesuny hráčů se každoročně pohybuje kolem jedné miliardy dolarů. Nový systém má nahradit současné nepřehledné přeposílání přestupových listin.

Internetový systém už funguje od roku 2007 v nejvýznamnějších soutěžích, od října bude platit pro 3000 klubů ve 150 zemích. Kluby budou muset vyplnit detaily o jakémkoli mezinárodním přestupu. Povinně dodají i důkazy o platbách, informace o všech zúčastněných hráčských agentech a další dokumenty. V opačném případě riskují zablokování transferu.

Systém má vyřešit i problémy spojené s přestupy v posledních letech. Podle Goddarta zabrání nepřehledným přestupům na poslední chvíli, jako tomu bylo například při stěhování Rusa Andreje Aršavina do Arsenalu. Soukromí vlastníci už také nebudou moci bránit přestupům hráčů kvůli lpění na vlastním zisku, což zpomalilo vyjednávání v případě Argentinců Carlose Téveze a Javiera Mascherana.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní