Rubriky:

Ostatní

Trofeje ho míjejí, ale Real je i přesto nejbohatším klubem planety

2. března 2010 14:48 - LONDÝN

Loni nezískal madridský Real ani jedinou trofej, ale to mu nijak nezabránilo v obhajobě titulu nejbohatšího fotbalového klubu planety. Real je na čele žebříčku již pět let v řadě, za loňský rok přisypal do pokladny 401,4 miliónu eur, v přepočtu 10,37 miliardy korun.

Na druhém místě je vítěz Ligy mistrů Barcelona (365,9), třetí je Manchester United (327,0). Anglický šampion opět doplatil na oslabení britské libry. Loni kvůli tomu přišel o prvenství v žebříčku a nyní musel přepustit druhou příčku Barceloně.

Real se na prvním místě žebříčku udržel hlavně díky smlouvě o prodeji televizních práv se společností Mediapro, od které dostal 160,8 milionu eur, o 18 procent víc než o rok dříve. Například Manchester United vydělal na televizních právech o 43,7 milionu méně a nepomohl mu ani postup do finále Ligy mistrů, v níž Real skončil už v osmifinále.

Největší kluby jsou odolné vůči krizi

Kvůli ekonomické krizi zaznamenalo devět klubů nižší příjmy než před rokem, celkový součet vydělaných peněz dvaceti týmů v pořadí však stoupl o 26 milionů eur. Loni činil celkový příjem 3,9 miliard eur.

"Největší kluby jsou dobře zajištěné proti ekonomické krizi. Pomáhá jim široká fanouškovská základna po celém světě, prodej televizních práv a podpora velkých společností," řekl agentuře AP Dan Jones ze sekce sportovního obchodu Deloitte.

Největší zastoupení má v žebříčku anglická liga se sedmi celky. Podle Deloitte však bude pořadí v čele v nejbližší době patřit Španělsku. "Bude to boj Realu s Barcelonou, navíc když anglické kluby trpí oslabením libry," uvedl Jones.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní