Rubriky:

Ostatní

Fatální chyba sudích, i sami Němci uznali, že gól měl platit

27. června 2010 18:10 - BLOEMFONTEIN

Fatální chyba uruguayských rozhodčích v neděli připravila anglické fotbalisty o regulérní gól. Dokonce i samotní Němci uznali, že při střele Franka Lamparda se míč od břevna odrazil za brankovou čáru. Asistent rozhodčího Mauricio Espinosa to však neviděl a hlavní Jorge Larrionda gól neuznal. Místo vyrovnání nakonec Angličané prohráli 1:4.

 

Eddie Keogh , Reuters

Rozhodčí tak nechtěně oživili vzpomínky na finále mistrovství světa v roce 1966 ve Wembley, kdy se v zápase Anglie s Německem podobně trefil domácí Geoff Hurst. Odražený míč se vrátil do pole, švýcarský sudí Gottfried Dienst po konzultaci se svým sovětským asistentem Tofikem Bachramov gól uznal a Angličané nakonec vyhráli 4:2.

"Tehdy tam míč nebyl a byl to gól, teď tam byl a gól to není," napsala německá agentura SID v reminiscenci na legendární okamžik z Wembley. "Byla to neodpustitelná chyba. Tohle asistent rozhodčího musí vidět," řekl už o poločasové přestávce televizi ARD někdejší uznávaný německý sudí Hellmut Krug.

"Jasnější to být nemohlo. Bylo to dobře půl metru," žasl v televizním studiu legendární Franz Beckenbauer, který byl i před 44 lety u sporného gólu ve Wembley. Podle "Císaře" měl hlavního upozornit čtvrtý rozhodčí. "Když tady nemáme brankové rozhodčí jako v Evropské lize, tak to měl udělat čtvrtý sudí. Na co tam sedí? Má tam televizi i video, měl dát hlavnímu signál," řekl Beckenbauer.

Ani předseda Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger nepochyboval: "I z tribuny jsem byl přesvědčen, že tam míč byl."

V té době Němci vedli jen 2:1 a zdaleka nebylo rozhodnuto. Ve druhém poločase však přidali ještě dva góly a rázně tak utlumili pochybnosti o regulérnosti své výhry.

David Beckham ukazuje rozhodčímu, jak za čarou byl míč.David Beckham ukazuje rozhodčímu, jak za čarou byl míč.foto: Reuters/Kim Kyung-Hoon

Nicméně neuznaný gól nepochybně znovu rozvíří diskuse o nutnosti zavedení videa při posuzování podobných situací. "Apeluji na Platiniho, Beckenabuera i Cruyffa, ať konečně vyvinou nějaký tlak. Video a další elektronické prostředky musí být nasazeny, ve hře je příliš mnoho," řekl uznávaný nizozemský kouč Guus Hiddink.

Ale prosadit změnu nebude ani teď snadné. FIFA už hodinu po zápase vydala prohlášení, že v žádných experimentech s videem a čipy v míčích pokračovat nebude. Místo toho se chystá zavést do svých soutěží dva brankové rozhodčí po vzoru UEFA, která novinku testovala v Evropské lize. Generální sekretář FIFA Jerome Valcke řekl, že by mohli být zavedeni na příštím šampionátu v roce 2014.

V kolébce fotbalu nicméně budou zřejmě ještě dlouho cítit křivdu. Dokonce i bookmakeři se rozhodli vyplácet výhru, když si někdo vsadil, že Anglie dá gól po odrazu míče od břevna.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní