Rubriky:

Ostatní

Prosadí se při sporných gólech ve fotbale Jestřábí oko, Cairos nebo další zájemci?

11. října 2010 14:50 - CURYCH

Světová fotbalová federace FIFA dostala návrh na 13 různých technologických systémů, které by mohly vyřešit sporné situace na brankové čáře. FIFA uvedla, že všechny projekty byly představeny minulý týden a 20. října ve velšském Newportu se jimi bude zabývat pravidlová komise IFAB.

 

Eddie Keogh , Reuters

Prezident FIFA Sepp Blatter znovu otevřel debatu o využití technologií ve sporných situacích po mistrovství světa v Jihoafrické republice, kde chyby rozhodčích měly podíl na vyřazení Mexika a Anglie. Blatter předtím odmítal pomoc techniky s odůvodněním, že lidský faktor je součástí fotbalu.

IFAB bude zároveň příští týden jednat o celosvětovém projektu s využitím dodatečných rozhodčích za každou brankou, který by měl v různých soutěžích včetně evropské Ligy mistrů probíhat do června 2012. Výsledkem pokusu by mohlo být rozšíření současného počtu tří rozhodčích na pět.

Nechybí Jestřábí oko

FIFA třináct společností nabízejících své systémy neidentifikovala. Podle agentury AP mezi nimi nechybí Jestřábí oko, využívané v tenisu a kriketu, nebo tým Cairos, jenž vyvinul míč s mikročipem. Oba systémy IFAB odmítla v roce 2008 a znovu loni v březnu. Dalším kandidátem je údajně například švýcarská firma Longines.

IFAB je komise s tradicí 124 let. Tvoří ji zástupci Anglie, Severního Irska, Skotska, Walesu a FIFA, která zastupuje zbývajících 204 fotbalových asociací. Každý britský člen má jeden hlas, FIFA čtyři. Aby bylo schváleno nové pravidlo, musí dostat alespoň šest hlasů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní