Rubriky:

Ostatní

VIDEO: Fotbalista pohlédl smrti do tváře, zachránil ho defibrilátor

25. října 2010 15:50 - SALAMANCA

Hůznou scénu prožili hráči a diváci na nedělním utkání Salamanky s Betisem Sevilla ve druhé španělské lize. Obránce Miguel García ze Salamanky se najednou skácel uprostřed hřiště jako bez života. Jednatřicetiletého bývalého mládežnického reprezentanta zachránil rychlý zásah týmových lékařů, kteří ho oživili pomocí defibrilátoru. García byl převezen do nemocnice na jednotku intenzivní péče, podle klubu je jeho stav stabilizovaný.

 

archiv, Sport.cz

Jednatřicetiletý fotbalista se v 60. minutě zápasu proti Betisu Sevilla ve středu hřiště při chůzi bezvládně zhroutil na trávník. Když mu lékaři poskytovali první pomoc, zavládlo na stadionu naprosté ticho a někteří hráči měli v očích slzy. Salamanca v té době prohrávala 0:1, po šestiminutové pauze utkání pokračovalo a šokovaní domácí nakonec prohráli 0:3.

Až podrobné vyšetření ukáže, co bylo příčinou selhání srdce. Podle prvních zpráv by mohl hráč trpět hypertrofickou kardiomyopatií (HCM), což je nejčastější dědičné kardiovaskulární onemocnění, jež při běžných prohlídkách nelze zjistit. Diagnóza se nejčastěji stanoví na základě echokardiografického vyšetření. HCM se projevuje zesílením stěny levé komory srdeční, dochází ke změnám struktury srdečního svalu a v důsledku toho k poruchám srdečního rytmu.

Před některými sporty lékaři lidi, postižené HCM, kategoricky varují. Patří k nim fotbal, hokej, basket, tenis, potápění a další.

Před třemi lety ve španělské nejvyšší soutěži zkolaboval Antonio Puerta ze Sevilly, jemuž v zápase selhalo srdce a tři dny poté v nemocnici zemřel.

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní