Rubriky:

Ostatní

Vyšetřování korupce volbu pořadatelů fotbalových MS neohrozí

29. října 2010 16:32 - CURYCH

Volba pořadatelů mistrovství světa ve fotbale v letech 2018 a 2022 se i přes vyšetřování údajné korupce členů exekutivy FIFA uskuteční podle plánu 2. prosince. Informoval o tom v pátek prezident FIFA Sepp Blatter po dvoudenním zasedání výkonného výboru.

 

Arnd Wiegmann , Reuters

"Nikdy jsme neměli v úmyslu postup volby měnit," citovala Blattera agentura AP.

Funkcionář však přiznal, že nechat rozhodovat o dvou mistrovstvích světa v jednom termínu nebylo ideální, protože to nahrávalo možným výměnám hlasů mezi kandidáty. "Nebyla to správná volba a vzal jsem za to plnou zodpovědnost. Nicméně tehdy se mi to zdálo jako dobrý nápad," prohlásil.

Volba pořadatelů byla zpochybněna poté, co britský list Sunday Times natočil dva členy výkonného výboru FIFA Nigerijce Amose Adamua a prezidenta Oceánské fotbalové konfederace Reynalda Temariiho z Tahiti, jak si výměnou za své hlasy řekli o peníze na fotbalové projekty.

FIFA oběma okamžitě zastavila činnost a o případných sankcích by měla etická komise federace rozhodnout 17. listopadu. Vyšetřována je také údajná dohoda o výměně hlasů mezi Katarem, Portugalskem a Španělskem.

O šampionát v roce 2018 usilují Rusko, Anglie a společné kandidatury podaly Portugalsko se Španělskem a Belgie s Nizozemskem. Turnaj o čtyři roky později chtějí hostit Japonsko, Korea, Katar, Austrálie a USA.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní