Mistři světa na kolenou, Španělé prohráli s Portugalskem o čtyři góly

Fotbaloví mistři světa Španělé zakončili úspěšný rok vysokou porážkou 0:4 v Portugalsku. Nejbližší soupeř českých reprezentantů v kvalifikaci na Euro 2012 se v pyrenejském derby neprosadil a střelecky vyšel naprázdno teprve potřetí za poslední tři roky. Více než dva góly inkasovali Španělé teprve podruhé za uplynulé čtyři roky.

Zklamaný Španěl Cesc Fabregas po utkání s Portugalskem

Portugalsko bylo aktivnější od úvodu zápasu. Po Ronaldově střele ještě skvěle zasáhl brankář Casillas, ovšem v závěru poločasu už nedosáhl na střelu Martinse. Krátce po změně stran zvýšil vlastním gólem Ramos po akci Postigy, který o čtvrt hodiny později sám zvýšil na 3:0. Definitivu dal výsledku v nastavení Almeida.

Domácí se pomstili tradičnímu soupeři za vyřazení v osmifinále MS. Zároveň si připsali teprve druhé vítězství nad Španělskem za posledních 29 let.

Messi zařídil Argentině výhru nad Brazílií

Argentina porazila ve šlágru fotbalových velmocí Brazílií 1:0 díky brance Lionela Messiho v druhé minutě nastavení a nad svým velkým rivalem zvítězila po pěti letech.

Argentinský kouč Sergio Batista si připsal v přípravném duelu v Dauhá cenné vítězství v prvním zápase po nedávném jmenování stálým trenérem národního mužstva. Po mistrovství světa, kdy převzal reprezentaci dočasně místo Diega Maradony, zaznamenal třetí výhru ve čtvrtém zápase. "Kanárci" naopak pod novým koučem Manem Menezesem ve čtvrtém utkání poprvé nevyhráli a neudrželi čisté konto.

Argentinec Lionel Messi střílí v utkání proti Brazílii.foto: Reuters/Fadi Al-Assaad

Messi měl velkou šanci už v prvním poločase, ale jeho točená střela se jen otřela o tyč. Nejlepší hráč světa za minulý rok si spravil chuť v úplném závěru, kdy prošel brazilskou obranou a přízemní střelou k tyči rozhodl.

Francie porazila v dalším prestižním souboji Anglii v Londýně 2:1 a na stadiónu Wembley si připsala teprve osmou výhru z 28 vzájemných střetnutí. Trenérovi domácího výběru Fabiu Capellovi citelně chyběly zraněné opory John Terry, Ashley Cole, Frank Lampard, Wayne Rooney či Jermain Defoe. Jejich vesměs mladí náhradníci je nedokázali zcela nahradit.

Francouzský útočník Karim Benzema se raduje z branky.foto: Reuters/Stefan Wermuth

Hosté v úvodních minutách dominovali a jejich povedenou čtvrthodinu podtrhl gólem Karim Benzema. Útočník Realu Madrid zakončil povedenou spolupráci s Florentem Maloudou. Deset minut po přestávce zdvojnásobil vedení záložník Mathieu Valbuena po Sagnově centru. Naděje Anglie oživil pět minut před koncem střídající útočník Peter Crouch, který se trefil po pouhé minutě na hřišti. Francouzi ale přes závěrečný domácí tlak cennou výhru udrželi.

Útočník Sparty Praha Bony Wilfried odehrál při ve svém druhém reprezentačním startu za Pobřeží slonoviny celý zápas. Ani on však nezabránil prohře 1:3 s Polskem.

Slovenští fotbalisté v poslední přípravném utkání v tomto roce prohráli s Bosnou a Hercegovinou v Bratislavě 2:3. Za domácí se trefil i bývalý slávista Peter Grajciar, který tak oslavil návrat do národního mužstva po třech letech.

Účastníka letošního světového šampionátu v JAR poslal do vedení už ve třetí minutě útočník Slovanu Bratislava Filip Šebo, ve 28. minutě vyrovnal Haris Medunjanin z Maccabi Tel Aviv.

Bosenským hráčům se povedl i vstup do druhého poločasu. Dvoubrankový náskok během deseti minut zařídili lyonský záložník Miralem Pjanič a útočník Edin Džeko z Wolfsburgu. Grajciar, hrající v současnosti za turecký Konyaspor, v 64. minutě pouze snížil.

Belgie překvapivě zvítězila 2:0 v Rusku zásluhou branek sedmnáctiletého kanonýra Lukakua. Hosté přitom na utkání složitě cestovali a do dějiště zápasu ve Voroněži dorazili až čtyři hodiny před výkopem. Původně měli přijet s denním předstihem, ovšem kvůli špatnému počasí uvízli v Moskvě. Do 500 kilometrů vzdálené Voroněže pak měli odletět v 11:00, ovšem kvůli mlze byl let znovu o dvě hodiny opožděn.

V utkání měli Belgičané o motivaci více, že na lavičce Ruska seděl jejich bývalý trenér Dick Advocaat.

Ze soupeřů české reprezentace v kvalifikační skupině se dařilo Lichtenštejnsku, které překvapivě remizovalo 1:1 v Estonsku, kde dokonce brankou Fricka vedlo. Neprohrálo teprve potřetí za poslední tři roky. Litva podlehla 0:2 v Maďarsku.

Přípravná fotbalová utkání:
Kchun-ming: Čína - Lotyšsko 1:0 (0:0)
Branka: 90. Jang Sü.
Podgorica: Černá Hora - Ázerbájdžán 2:0 (0:0)
Branky: 62. Pejovič, 74. Bečiraj.
Maskat: Omán - Bělorusko 0:4 (0:3)
Branky: 5. a 11. Martynovič, 35. V. Hleb, 57. Rodionov z pen.
Bratislava: Slovensko - Bosna a Hercegovina 2:3 (1:1)
Branky: 3. Šebo, 64. Grajciar - 28. Medunjanin, 50. Pjanič, 60. Džeko.
Voroněž: Rusko - Belgie 0:2 (0:1)
Branky: 2. a 73. Lukaku.
Tallinn: Estonsko - Lichtenštejnsko 1:1 (0:1)
Branky: 57. Vassiljev z pen. - 35. Frick.
Sestava Lichtenštejnska: Jehle - Rechsteiner, Oehri, Kaufmann, Burgmeier - R. Büchel, M. Büchel, Hasler (90.+3 Vogt), Wieser (85. Hanselmann) - Beck (86. Christen), Frick.
Székesfehérvár: Maďarsko - Litva 2:0 (0:0)
Branky: 61. Priskin, 80. Dzsudzsák.
Sestava Litvy: Karčemarskas - Radavičius, Kijanskas, Klimavičius, Stankevičius - Galkevičius, Pilibaitis (68. Eliošius), Ivaškevičius, Šernas (58. Velička) - Novikovas (81. Jeršovas), Poškus (46. Fridrikas).
Korce: Albánie - Makedonie 0:0
Dauhá: Brazílie - Argentina 0:1 (0:0)
Branka: 90.+2 Messi.
Sofia: Bulharsko - Srbsko 0:1 (0:0)
Branka: 80. Žigič.
Hongkong - Paraguay 0:7 (0:3)
Branky: 4. a 32. Santa Cruz, 46. a 54. Ortigoza, 30. Barreto, 74. M. Riveros, 90. C. Riveros.
Saúdská Arábie - Ghana 0:0.
Tel Aviv: Izrael - Island 3:2 (3:0)
Branky: 5. a 14. Damari, 27. Rafaelov - 78. Finnbogason, 84. Sigthorsson.
Egypt - Austrálie 3:0 (1:0)
Branky: 29. El Zaher, 60. Gedo, 90. Zidan.
Ženeva: Švýcarsko - Ukrajina 2:2 (1:0)
Branky: 40. a 63. Frei - 48. Alijev, 75. Konopljanka.
Lucemburk: Lucembursko - Alžírsko 0:0