Rubriky:

Ostatní

Živě

Osmdesátník Masopust bude mít před Juliskou sochu a láká na oslavy i Pelého

19. ledna 2011 07:22 - PRAHA

Ani se nenadál, a už má před sebou 80. narozeniny. Fotbalová legenda Josef Masopust je oslaví 9. února a součástí oslav bude řada společenských akcí. „Strašně rychle to uteklo. Vlastně jsem si ani nevšiml, že je tu osmdesátka... Dá se říci, že se mám pořád dobře,“ ujišťuje oslavenec, jemuž přijede do Prahy pogratulovat i Portugalec Eusébio. A zatím není vyloučeno, že také Brazilec Pelé.

 

Petr Hloušek, Právo

Majitelé Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy si podávají v Praze ruce. V prosinci se Josef Masopust sešel v pivnici U Fleků s Pavlem Nedvědem a Michelem Platinim, francouzským šéfem UEFA. Začátkem února pak zase legendě českého fotbalu dorazí popřát k 80. narozeninám slavný Portugalec Eusébio, velký Masopustův protihráč.

„Jsem strašně rád, že pozvání do Prahy přijal. Už špatně chodí, má nemocná kolena. Naposledy jsme se viděli před pár lety v Londýně při setkání stovky nejlepších hráčů historie, kterou sestavil Pelé,“ vzpomíná oslavenec.

Právě nejlepší fotbalista všech dob je další osobností, jež by se mohla oslav zúčastnit. „Oslovili jsme řadu fotbalových hvězd. Pelé pracuje pro FIFA, takže je každou chvíli zaneprázdněn nějakou akcí. Beckenbauer se omluvil kvůli zasedání v Emirátech, čekáme, zda se po operaci stihne uzdravit Seeler. Je těžké sehnat je všechny dohromady,“ líčí Masopust.

Unikátní setkání tří držitelů Zlatého míče v pivnici U Fleků v prosinci 2010 - zleva Pavel Nedvěd, Josef Masopust a Michel Platini.Unikátní setkání tří držitelů Zlatého míče v pivnici U Fleků v prosinci 2010 - zleva Pavel Nedvěd, Josef Masopust a Michel Platini.foto: Klub přátel Josefa Masopusta

Oslavenec nejdřív sochu odmítal

O důstojný průběh oslav se stará Klub přátel Josefa Masopusta. Legenda se dočká třeba sochy, která bude odhalena samozřejmě před Juliskou, kde osmdesátník válel ve zlaté éře Dukly. „Byl jsem proti tomu, protože socha se má stavět jen mrtvým. Tak jsem se všech ptal, jestli chtějí, abych tady už nebyl,“ usmívá se nad prací akademického sochaře Josefa Nálepy.

Akcí se však chystá mnohem víc. Začnou gratulačním večerem v hotelu Ambassador-Zlatá husa, na který naváže i vyhlášení Fotbalisty roku. Národní muzeum připravuje výstavu ‚Josef  Masopust a jeho éra‘, objeví se také televizní dokument, audiokniha v režii Jana Jiráně, reedice knihy ‚Fotbal jménem Masopust‘, speciální vydání Sport magazínu a v červnu dojde i na fotbalový turnaj Legendy 2011.

Josef Masopust se připravuje na oslavu svých 80. narozenin.Josef Masopust se připravuje na oslavu svých 80. narozenin.foto: Právo/Petr Hloušek

Mrzí ho, že fotbal je čím dál neurvalejší

„Pořád fotbal sleduji, jenom mě mrzí, že v něm jde už víc o peníze a kšeft než o sport. A že je čím dál víc agresivnější a neurvalejší. Co si třeba před lety dovolil Hunt zákrokem na Petra Čecha, nad tím zůstává rozum stát,“ poukazuje Masopust na střet irského hráče s českým gólmanem, po němž měl Čech proraženou lebku.

Doba už je vůbec jinde. Vždyť Masopust a spol. dostali za senzační postup do finále mistrovství světa 1962 v Chile prémie od 2500 do 5000 korun - a tehdejší ČSTV jim je navíc chtělo zdanit... „Když vidím, jaké peníze se ve fotbale točí dnes, přijde mi to samozřejmě líto. Ale je to pryč. Dožít se osmdesáti let je vynikající věc. A můžu říci, že se mám i dnes pořád dobře,“ ujišťuje oslavenec.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.