Rubriky:

Ostatní

„Šampionát nanečisto“ divácké rekordy v katarské poušti netrhá

22. ledna 2011 13:37 - DOHA

Fotbalový svět se z šokující volby dodnes nevzpamatoval. O šampionát se ucházely také Spojené státy, Austrálie, Jižní Korea a Japonsko, pánové z FIFA však přisoudili mistrovství světa v roce 2022 Kataru. Země, jež nemá prakticky žádnou fotbalovou tradici, hostí v těchto dnech mistrovství Asie. S jedenáctiletým předstihem tak vlastně pořádá „šampionát nanečisto“.

 

Louafi Larbi , Reuters

Petrodolary zmůžou všechno, prosincovou volbu navíc provázel nezbytný korupční skandál. Na verdiktu FIFA se však už nic nezmění. Mistrovství světa v roce 2022 uspořádá Katar. Země, která má 1,7 miliónu obyvatel, existuje v ní všehovšudy 18 profesionálních fotbalových klubů a na světový šampionát se ještě nikdy neprobojovala...

Bafuňářský dinosaurus Sepp Blatter, šéf FIFA, a jeho věrní si tak připsali další absurdní rozhodnutí. Stadióny a hotely sice nabídnou největší možný luxus, kolem nich však bude jen moře písku a všichni se budou škvařit v nesnesitelném vedru.

„Třeba v Dallasu na šampionátu v roce 1994 také panovaly čtyřicetistupňové teploty - a nikdo za to Spojené státy nekritizoval,“ nechal se v Praze slyšet Michel Platini. Jakožto šéf UEFA je zároveň členem výkonného výboru FIFA a má tudíž bláznivou volbu také „na triku“.

Z léta do zimy a ze zimy rychle zpátky...

Jedno řešení by se našlo. Uspořádat šampionát v zimě. „V zálivu je lepší hrát fotbal v lednu než v červnu, ale bylo by to samozřejmě těžké. Máme ještě 12 let na to, abychom promysleli, zda se to dá termínově zvládnout,“ přiznal Platini po podivné volbě.

Japonec Kagawa (vpravo) a Katařan Mesaad Ali bojují ve čtvrtfinále Asijského poháru v Doha.Japonec Kagawa (vpravo) a Katařan Mesaad Ali bojují ve čtvrtfinále Asijského poháru v Doha.foto: Reuters/Toru Hanai

Letošní Asijský pohár je tedy zkušebním vzorkem, jak by mohl turnaj v poušti v lednu vypadat. Hraje se v teplotách kolem 20 stupňů Celsia, návštěvy jsou značně nevyrovnané a celkově žádné rekordy netrhají. Zatímco zápasy domácího Kataru sledovalo v hledišti vždy kolem 30 tisíc diváků, antirekordem šampionátu je utkání Saúdská Arábie - Japonsko s bídnou návštěvou 2022 diváků.

V základních skupinách byla průměrná návštěva přes 11 tisíc na zápas, ale pokud by se vzaly jen zápasy, v nichž nehráli domácí, klesl by průměr na 8 tisíc. A to je i na asijské poměry slabý odvar. Vždyť mistrovství světa 2002, jež hostily Japonsko a Jižní Korea, vykázalo průměr přes 42 tisíc fanoušků na zápas! Cesta Kataru navíc v pátek skončila ve čtvrtfinále, kde tým pořadatelské země ztroskotal na Japonsku.

Jenže kdo ví, jak to se stěhováním MS na zimu bude. Komici z FIFA začali tento týden zase couvat a katarský prezident Asijské fotbalové konfederace Mohamed bin Hammám dokonce označil takový projekt za nesmysl.

„Vyhráli jsme kandidaturu s tím, že budeme připraveni v červnu a červenci a nikdy jsme neměli zájem se od toho odchýlit byť jen o jediný týden,“ ujistil Bin Hammám.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní