Rubriky:

Ostatní

Živě

Pelé blahopřál Masopustovi z obrazovky, Pilarová zpívala naživo

4. února 2011 20:23 - PRAHA

Se slzami v očích obcházel legendární fotbalista Josef Masopust v doprovodu manželky Věry v pátek večer Kongresový sál pražského hotelu Ambassador, nedbaje schodů na balkón. S každým ze tří stovek gratulantů si chtěl osobně potřást rukou a vypadal na svých osmdesát báječně. „Cítím se šťastný. Nemám slov,“ hlesl dojatě, když si pak šel sednout na pódium do křesla.

 

Petr Hloušek, Právo

První osobní gratulaci přednesl předseda Klubu přátel Josefa Masopusta a muž, která je duší velkolepé série oslav, Jiří Hora. Z obrazovky promluvil fotbalový král Pelé, za nímž byl v Brazílii speciální štáb. Právě tato legenda je příčinou, že Masopust je považován na celém světě za největšího fotbalového gentlemana. Na mistrovství světa 1962 v Chile v duelu s Brazílií ve skupině se Pelé zranil. Tehdy se nesmělo střídat. Pelé zůstal na trávníku, a když dostal míč, Masopust se kousek od něho zastavil a nechal ho balón odehrát...

Jan Jiráň pak přečetl dopis další s legend Masopustovy generace, největší hvězdy Realu Madrid všech dob Alfreda di Stefana. Na dálku gratuloval Masopustův protějšek, slovenský Fotbalista století Ján Popluhár, s nímž Masopust hrál za československou reprezentaci, ale také týmy světa a Evropy. Blahopřejný dopis poslal slavný německý útočník Uwe Seeler a z Portugalska Eusébio, který v neděli přiletí, aby osobně stiskl Masopustovi ruku při pondělním vyhlášení Fotbalisty roku.

Josef Masopust (uprostřed) s gratulanty. Po pravici fotbalové legendy Dana Zátopková, po levici Věra Čáslavská.Josef Masopust (uprostřed) s gratulanty. Po pravici fotbalové legendy Dana Zátopková, po levici Věra Čáslavská.foto: Právo/Petr Hloušek

Mezi gratulanty bylo i přes dvacet fotbalistů jeho Dukly, za které přednesl zdravici Ivo Urban, spoluhráč a později redaktor deníku Právo. Předseda ČMFS Ivan Hašek poděkoval za vše, co Masopust pro český fotbal udělal a dělá. Za Klub olympioniků mu jako čestnému členovi blahopřáli Věra Čáslavská, Dana Zátopková a Oldřich Svojanovský. „Byla jsem šťastná, když jsem viděla Josefa, jak přicházel na tento večer. Svěží, krásnej... A já mu to přeji i do dalších let,“ říkala sedminásobná olympijská vítězka.

S gratulací přišli i zástupci Asociace bývalých profesionálních fotbalistů, ale i  klubů, jejichž dres také oblékal - Teplic a Brna. Eva Pilarová jubilantovi pak zazpívala směs semaforských písniček ze šedesátých let. Mezi gratulanty nechyběl ani herec a velký Duklák Ivo Niederle a hudebník Karel Wágner a spousta dalších osobností českého sportovního i uměleckého světa. Nechyběl ani akademický sochař Josef Nálepa, který je autorem darované busty a také sochy Josefa Masopusta, jež byla v pátek odhalena v Ambassadoru a bude stát na Julisce.

Karel Felt, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.