Rubriky:

Ostatní

Blattera vyzve ve volbě předsedy FIFA Katařan Bin Hammám

18. března 2011 15:13 - KUALA LUMPUR

Šéf Asijské fotbalové konfederace Muhammad bin Hammám z Kataru oznámil, že bude kandidovat na post předsedy mezinárodní federace FIFA proti Seppu Blatterovi. Slíbil zdvojnásobit finanční podporu pro jednotlivé národní svazy na půl milionu dolarů ročně, zavést videokamery i čipovou technologii na brankové čáře. Volba se uskuteční 1. června na kongresu v Curychu.

 

Jan Handrejch, Právo

Pětasedmdesátiletý Blatter bude usilovat už o čtvrtý mandát, v čele FIFA stojí od roku 1998. O čtrnáct let mladší Bin Hammám řídí asijskou konfederaci téměř devět let a členem výkonného výboru FIFA je ještě o šest let déle. O své možné kandidatuře na funkci prvního muže světového fotbalu poprvé promluvil už před rokem, ale oficiálně ji potvrdil až dnes. V minulém týdnu ho k tomu vyzvala Anglická fotbalová asociace s tím, že podpoří jakéhokoli Blatterova soupeře.

"Po důkladném zvažování jsem se rozhodl vstoupit do volby prezidenta FIFA. Výkonný výbor Asijské fotbalové konfederace mě k tomu povzbudil," uvedl Bin Hammám, který kritizuje přebujelou administrativu mezinárodní federace. Na druhou stranu slíbil, že v případě vítězství rozšíří rozhodovací pravomoci mezi více lidí. Výkonný výbor FIFA by podle něj měl mít 41 členů místo současných 24. Jednoznačně se také vyslovuje pro zavedení nových technologií, k nimž se současný předseda staví přinejmenším zdrženlivě.

"Vždy jsem říkal, že konkurence je prospěšná. FIFA nezbytně potřebuje změnu. Mým přáním a touhou je sloužit FIFA," prohlásil Katařan, který se už loni vyslovil pro to, aby funkci předsedy mezinárodní federace mohl jeden člověk vykonávat maximálně osm let. Své šance v souboji s Blatterem vidí bohatý podnikatel jako 50:50.

Blattera už navrhli Somálci

Bin Hammám, jenž hrál významnou roli při úspěšné kandidatuře Kataru na pořádání mistrovství světa v roce 2022, by se mohl stát v pořadí devátým předsedou FIFA, ale prvním z Asie. Aby se mohl ucházet o předsednickou funkci, musí ho do 1. dubna formálně navrhnout jedna z 208 členských federací. Blattera, jenž při předchozích dvou volbách neměl protikandidáta, už nominoval somálský svaz.

Zatímco Angličané Blatterova konkurenta vítají, německý člen výkonného výboru FIFA Franz Beckenbauer nadšen není. "Předností FIFA byla vždycky její jednota. Obávám se, že teď může dojít k rozštěpení," komentoval Katařanovu kandidaturu "Císař".

Šéf FIFA v minulém týdnu oslavil 75. narozeniny, ale na odchod do důchodu nemá ani pomyšlení. "Cítím se plný energie a moje práce pro rozvoj fotbalu ještě neskončila," řekl Blatter.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní