Rubriky:

Ostatní

Slavný fotbalista Ladislav Novák měl pohřeb s vojenskými poctami

28. března 2011 13:33 - PRAHA

Rodina a fotbalová veřejnost se v poledne ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích rozloučily se zesnulou fotbalovou legendou Ladislavem Novákem. Kapitán stříbrného československého týmu z mistrovství světa v roce 1962 v Chile zemřel před týdnem ve věku 79 let a dnes se mu dostalo pohřbu s vojenskými poctami. Jako bývalý hráč pražské Dukly byl totiž majorem ve výslužbě.

 

Michal Kamaryt, ČTK

Zatímco se s jedním z nejslavnějších hráčů československé fotbalové historie loučila rodina, známí i bývalí spoluhráči včetně Josefa Masopusta, Josefa Kadraby, Jiřího Tichého nebo Josefa Jelínka, u jeho rakve stály čestnou stráž další fotbalové osobnosti včetně brankáře Iva Viktora. Před sálem pak drželi čestnou stráž vojáci, kteří na Novákovu počest vypálili tři salvy a vojenská kapela zahrála národní hymnu.

"Opustil nás velký fotbalový gentleman, rádce, přítel a kamarád, který byl, je a bude jednou z největších ikon československého fotbalu," řekl ve svém projevu předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek. "Byl to opravdový rytíř fotbalu a velká osobnost. A to nejen na trávníku, ale i mimo něj, a právě takový nám bude chybět nejvíce. Z našich společných setkání jsem vždy odcházel s pocitem něčeho výjimečného," dodal.

Rodák z Loun Novák patřil v padesátých a šedesátých letech k nejlepším obráncům světa. Zároveň byl fotbalovým gentlemanem, který nebyl nikdy vyloučen.

Levý obránce se stal jednou z klíčových postav pražské Dukly v éře Josefa Masopusta, v jejím dresu osmkrát slavil mistrovský titul. V reprezentaci sehrál 75 zápasů, z toho 71 s kapitánskou páskou. Byl na třech mistrovstvích světa a vedle stříbra z Chile získal i bronz na mistrovství Evropy v roce 1960.

Po skončení hráčské kariéry se stal trenérem a na začátku sedmdesátých let vedl krátce i československou reprezentaci. S Duklou získal další titul jako trenér v roce 1982. Posledních pět let svého života strávil v léčebně dlouhodobě nemocných v Ostředku u Benešova.

Novákovu památku se chystají uctít i současní reprezentanti. Fotbalový svaz požádal UEFA o souhlas s minutou ticha před úterním kvalifikačním zápasem s Lichtenštejnskem v Českých Budějovicích. Česká televize zařadí do přímého přenosu záběry z Novákovy fotbalové kariéry. Minutu ticha o víkendu drželi i fotbalisté v druhé lize a dorostenecké lize.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní