Rubriky:

Ostatní

Bin Hammám po obvinění z korupce odstoupil z volby předsedy FIFA

29. května 2011 09:03 - LONDÝN

Katařan Muhammad bin Hammám stáhl svou kandidaturu na post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Oznámil to pár hodin před nedělním vyšetřováním, které má potvrdit či vyvrátit obvinění, že chtěl podplácet voliče.

 

Vivek Prakash , Reuters

Bin Hammám je podezřelý, že se v polovině května sešel s lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem a snažil se je ovlivnit. Dvaašedesátiletý Katařan, jenž stojí v čele asijského fotbalu, to popřel. Zároveň obvinil současného šéfa FIFA a svého jediného konkurenta Seppa Blattera, že o schůzce věděl, ale nic nepodnikl a možné uplácení nenahlásil.

"Kandidoval jsem proto, že jsem věřil v možnou změnu. Poslední události mě však utvrdily v tom, že je to nemožné. Je mi líto, že se udály věci, které podle mě budou mít za důsledek degradaci pověsti FIFA. To jsem nechtěl a je to pro mě nepřijatelné," uvedl Bin Hammám v prohlášení. "Nemohu připustit, aby jméno, které je mi drahé, bylo nadále více a více taženo do bažiny jen kvůli soupeření dvou osob. Proto jsem se rozhodl odstoupit," konstatoval.

Před středeční volbou tak zůstal jediný kandidát - současný předseda Blatter, který je v čele FIFA od roku 1998. Také on v neděli bude vyšetřován. Etická komise má posoudit, zda skutečně o možné korupci věděl. Pokud by se prokázala jeho vina, může mu být pozastaven výkon funkce. V takovém případě by se volba nemohla uskutečnit.

Ani nyní nemá v úmyslu vstoupit do voleb předseda UEFA Michel Platini, o němž se v minulosti mluvilo, že by mohl být silným soupeřem pro Blattera. "V žádném případě," řekl BBC během návštěvy sobotního finále Ligy mistrů v Londýně s tím, že chce po letošním znovuzvolení dodržet čtyřletý mandát v čele evropského fotbalu.

"Jestli budou volby, pak bude nový prezident na další čtyři roky. Pokud nebudou, bude to komplikovanější. Nevím, co by se stalo," uvedl Platini, který je zároveň místopředsedou FIFA.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní