Rubriky:

Ostatní

Blatter je opět prezidentem FIFA, Anglie se bouří

1. června 2011 18:53 - CURYCH

Pětasedmdesátiletý Sepp Blatter byl ve čtvrtek na kongresu v Curychu počtvrté zvolen prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Švýcarský funkcionář, jenž je v čele FIFA od roku 1998, neměl při volbě protikandidáta a dostal 186 z 203 hlasů.

 

Christian Hartmann, Reuters

Poslední čtyřleté Blatterovo období začíná v situaci, kdy se federace potýká s obviněním z korupce. Kvůli podezření z nekalých praktik při volbě pořadatele mistrovství světa stáhl svou kandidaturu jediný Blatterův konkurent Mohamed bin Hammám.

"Vamos, vamos, vamos," oslavil Blatter své znovuzvolení výkřiky ve španělštině znamenajícími "pojďme". "Děkuju vám z hloubi srdce za důvěru, kterou jste mi dali. Máme čtyři roky, pokud mi bůh dá život, energii a sílu, abychom pokračovali na naší cestě a pokračovali v naší práci," řekl Blatter.

Anglie: Prezident bez kreditu

Hlasování dnes bylo v ohrožení, poté co zástupci Anglie s podporou skotské Fotbalové asociace volali po jeho odložení, aby se prošetřila korupční podezření a aby se přihlásili další kandidáti na prezidentské křeslo. "Jen tak bychom vítězi zajistili patřičný kredit," prohlásil šéf anglické Fotbalové asociace David Bernstein. Návrh však byl 172 hlasy 208 delegátů zamítnut, proti byly i další "britské" asociace z Walesu a Severního Irska.

O převaze Blatterových příznivců v sále jasně svědčila už reakce na Bernsteinův projev, v němž vyzýval k odložení volby. K potlesku se odvážili jen dva delegáti, zbytek zůstal němý.

"Kdo obviňuje, musí přinést důkazy. FIFA patří 208 národním asociacím, ne jedné. Nebudeme hledat řešení přes média," kritizoval postoj anglické FA v následujícícm projevu Selemani Omari z Demokratické republiky Kongo.  "Angličané si v jednom kuse stěžují. Přitom většinou jsou to samé lži," rozohnil se argentinský delegát a viceprezident FIFA Julio Grondona.

Znovuzvolení Seppa Blattera prezidentem FIFA bylo jednoznačnou záležitostí, pro se vyslovilo 186 z 203 delegátů.Znovuzvolení Seppa Blattera prezidentem FIFA bylo jednoznačnou záležitostí, pro se vyslovilo 186 z 203 delegátů.foto: Reuters/Christian Hartmann

Bezprostředně po znovuzvolení Blattera schválila FIFA jeho návrh změny systému volby pořadatele mistrovství světa. Od příště bude o organizátorovi turnaje rozhodovat všech 208 členských svazů, ne pouze čtyřiadvacetičlenný výkonný výbor jako dosud. Ten předloží svazům zúžený seznam kandidátů.

Kongres zároveň schválil změny týkající se posílení pravomocí etické komise. Vytvořil také takzvanou řešící komisi, nového "hlídacího psa" na posílení transparentnosti.

"Dostali jsme ránu a já osobně pořádnou facku. Něco takového už nechci zažít," řekl Blatter. "Loď FIFA je v rozbouřených vodách, ale musíme ji vrátit na správou cestu. A já jsem kapitán," dodal Švýcar, jehož vyšetřovala etická komise FIFA kvůli tomu, že podle Bin Hammáma přehlížel údajné korupční praktiky. Byl však očištěn.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní