Rubriky:

Ostatní

FIFA jsou diktátoři a kolonialisté, prohlásil íránský prezident

7. června 2011 20:43 - TEHERÁN

Do případu íránských fotbalistek, které nemohly nastoupit k utkání olympijské kvalifikace proti Jordánsku, protože chtěly hrát s tradičními muslimskými šátky, se vložil i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Mezinárodní federaci FIFA označil za diktátory a kolonialisty.

 

Christian Hartmann, Reuters

"Chtějí druhým vnucovat svůj životní styl," prohlásil Ahmadínežád na dnešní tiskové konferenci. Pověřil prý viceprezidenta pro tělesnou výchovu Alího Saídlúa, aby kauzu sledoval. "Půjdeme za tím, aby se našim dívkám dostalo jejich práv. S těmi, kdo provádějí tuhle špinavou práci, se vypořádáme," řekl Ahmadínežád.

Delegát zápasu zakázal íránským fotbalistkám hrát v hidžábech, protože to je proti pravidlům FIFA, která v pondělí jeho rozhodnutí schválila. Íránky prohrály s Jordánskem na kvalifikačním turnaji v Ammánu kontumačně 0:3 a nenastoupily ani k dalšímu duelu proti Vietnamu.

Íránský ambasador v Jordánsku Mustafa Musleh Zadeh dnes uvedl, že zákaz byl nelidský a politicky motivovaný. Nařízení FIFA přirovnal k praktikám Talibanu, který brání ženám sportovat.

FIFA zakázala používat při hře hidžáby z bezpečnostních důvodů v roce 2007. Nedávno k tomu přidala zákaz nastupovat s nákrčníky, které fotbalisté používali v zimě.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní