Rubriky:

Ostatní

Sestup fotbalistů River Plate odstartoval řádění fanoušků

27. června 2011 10:19 - BUENOS AIRES

Nedělní sestup nejúspěšnějšího argentinského fotbalového klubu River Plate do druhé ligy vyvolal očekávanou vlnu násilností. Stadión a jeho okolí se po závěrečném hvizdu barážového duelu s Belgranem proměnily ve válečnou zónu a střety rozzuřených fanoušků a policistů skončily desítkami zraněných.

 

Enrique Marcarian , Reuters

Po remíze 1:1 v odvetném utkání, která v součtu s porážkou v úvodním duelu 0:2 odsoudila River Plate poprvé v historii k sestupu, začali fanoušci házet na hráče předměty. Policisté odpověděli vodními děly, jimiž se snažili zastavit zuřící příznivce, kteří se chtěli přes ploty dostat na hřiště.

Pětapadesát zraněných

Běsnění se rychle přeneslo i mimo brány padesátitisícového stadiónu Monumental. Šéf záchranky Alberto Crescenti uvedl, že zraněno bylo minimálně 55 osob, ministryně bezpečnosti Nilda Garréová hovořila o 35 zraněných policistech. "Naštěstí nikdo z nich není v ohrožení života," řekla.

Policie se snažila vodou rozehnat fanoušky i mimo stadión. Odcházející lidé narazili na policisty s obušky, štíty a psy u každého východu, nad hřištěm navíc kroužily vrtulníky.

Sedačky létaly vzduchem

Na gumové projektily policistů a slzný plyn odpověděli rowdies házením kamenů a zapalováním popelnic a aut. K bojům na stadiónu zase fanoušci používali vytrhané sedačky.

Kvůli obavám před násilnostmi dohlíželo na pořádek zhruba 2200 policistů, což z nedělního zápasu udělalo největší policejní akci v historii argentinského fotbalu. Původní návrhy o sehrání duelu bez diváků ministerstvo vnitra po konzultaci s fotbalovým svazem zavrhlo.

Řádění fanoušků přišlo jen několik dnů před pátečním zahájením jihoamerického šampionátu Copa América, který Argentina hostí. Právě na stadiónu River Plate by se 24. července mělo konat finále.

Násilnosti radikálních skupin fanoušků jsou v Argentině k vidění téměř na každém zápase. Nezisková organizace Let's Save Football tvrdí, že od roku 1924 bylo v zemi v souvislosti s fotbalem zabito 287 lidí, z toho 14 za posledních 16 měsíců.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní