Rubriky:

Ostatní

Korupční kauza Olomouce a Bohemians Praha odročena, navrženy podmínky

21. července 2011 16:15 - OLOMOUC

Případ fotbalové korupční kauzy mezi celky Sigmy Olomouc a Bohemians Praha ve čtvrtek olomoucký soudce odročil na polovinu září. Na základě závěrečných řečí se ještě rozhodl doplnit dokazování o další navrhované svědky i promítnutí videozáznamu.

 

Vladislav Galgonek, ČTK

Soudce původně dokazování v této úplatkářské aféře ukončil a dal prostor závěrečným řečem. Žalobce navrhl pro všechny aktéry podmíněné tresty, neboť podle něj se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhájci naopak žádají zproštění.

V případu je obviněn z podplácení olomoucký brankář Petr Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha údajně před dvěma lety předal úplatek 300 tisíc korun. Peníze měly zajistit výhru Olomouce ve vzájemném ligovém utkání. Tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku.

Skutek se prý stal 

Podle žalobce Petra Matouška stojí proti osamocené výpovědi brankáře Drobisze postoj zbylých tří aktérů. "Podle mého názoru jsou jejich tvrzení s největší pravděpodobností pravdivá. Nejde o mistrovsky sehraný komplot zástupců Bohemians Praha, skutek se skutečně stal," uvedl žalobce.

Podle něj nelze přeceňovat svědectví bývalého sportovního šéfa olomouckých fotbalistů Jiřího Kubíčka, který soudu předal tajnou nahrávku svého rozhovoru s pokladníkem klubu. Na audiozáznamu se mluví o machinaci s penězi, pokladník však tvrdil, že šlo o nacvičený rozhovor. Státní zástupce však poukázal na to, že Kubíčkovo svědectví do mozaiky dokonale zapadá.

Svědek zpochybnil věrohodnost nahrávky

Věrohodnost nahrávky ve čtvrtek zpochybnil svědek Jaromír Dolníček. Uvedl, že se loni v červnu s Kubíčkem potkal. "Řekl mi, že budou litovat. Řekl, že donutil (pokladníka) Laďu Římského, aby je potopil. Sálal z něj pocit naštvání," uvedl před soudem svědek, který je Kubíčkovým známým.

Soud poté přistoupil ke konfrontaci obou mužů, kdy si z očí do očí vzájemně vyříkali svou verzi. Kubíček v ní Dolníčkovo svědectví popřel. "Podám na tebe trestní oznámení, doufám, že máš svědky, že jsme se potkali. Já jsem tě nepotkal," řekl svědkovi Kubíček.

Soudu žalobce navrhl, aby všechny aktéry uznal vinnými. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka navrhl trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá zároveň i peněžité tresty. Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50 tisíc korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20 tisíc korun.

Naopak Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. "Neexistuje praktický žádný přímý důkaz proti Drobiszovi. Nejsou otisky prstů z obálky, nejsou peníze, neboť byly poslány přes účet, nejsou SMS," uvedl obhájce. Zpochybnil i Kubíčkovo svědectví s tím, že jde o jeho zášť vůči zástupcům olomouckého klubu. "Důkazy nejsou dostatečné pro to, aby byl pan Drobisz odsouzen, a proto navrhuji zproštění," řekl Konečný.

Také obhájci zástupců Bohemians Praha žádali zproštění, na rozdíl od Konečného však tvrdí, že se skutek stal. Kapr, Obermajer a Zoubek ale podle nich nenaplnili znaky trestného činu. "Obermajer jednal na pokyn zaměstnavatele Kapra s tím, že se věc poté předá policii. Neměl sebemenší důvod mu nevěřit," uvedl Obermajerův obhájce.

Kapr hráčům zdvojnásobil prémie

Kapr podle svého obhájce nenaplnil objektivní ani subjektivní stránku přijímání úplatku. "Snažil se, aby byl zmařen cíl korupčního jednání, dal všem hráčům pokyn hrát naplno a zdvojnásobil jim i prémie. Všemi laicky dostupnými prostředky se snažil zajistit důkazy," tvrdil obhájce. Stejně jako jeho kolega zastupující Zoubka žádal rovněž zproštění.

Soudce Aleš Vašků po ukončení závěrečných řečí rozhodl, že dokazování ještě doplní. Zváží především návrhy Drobiszova obhájce, který žádal mimo jiné vyslechnout jako svědka ještě primátora Olomouce Martina Novotného. "Je předsedou dozorčí rady, největší funkcionář. Má informace o jednání s panem Kubíčkem. Sám tady chtěl vystoupit," uvedl Konečný. Soudce také zváží puštění videozáznamu zachycujícího Drobiszův pohyb po utkání.

Úplatkářská aféra vypukla poté, co loni v březnu prezident Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem jeho mužstva v Olomouci (hraným v květnu 2009 s výsledkem 3:0 pro Sigmu) zaplatil domácí klub soupeři 300 tisíc korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal olomoucký brankář Drobisz.

Na verdikt soudu čeká také disciplinární komise fotbalové asociace. Ta na konci června případ odložila s tím, že vyčká na rozhodnutí soudu. To podle mluvčího FAČR Jaroslava Koláře stále platí. Komise navíc čeká na 2. srpna, kdy zasedne výkonný výbor asociace, u kterého bude předseda disciplinárky Jiří Golda žádat o vyslovení důvěry.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní