Itálie v duelů mistrů světa porazila Španělsko 2:1

V duelu dvou posledních světových šampiónů a budoucích soupeřů české reprezentace zvítězili fotbalisté Itálie, kteří porazili aktuální mistry Evropy i světa Španěly 2:1. Rozhodující gól dal šest minut před koncem záložník Aquilani. Skotsko pak v generálce na kvalifikační utkání s ČR porazilo Dánsko 2:1.

Fotbalisté Itálie se radují z branky proti Španělsku.

Španělé, kteří jsou soupeřem českého národního týmu v kvalifikaci o mistrovství Evropy, nastoupili v oslabené sestavě, a na jejich výkonu to bylo znát. Překvapivě mnoho okének měli hlavně v obraně. Už po pěti minutách mohl otevřít skóre Cristito, ale trefil z dálky jen tyč.

Italové se však přece jen dočkali, když si za obranu zaběhl Montolivo a precizně přehodil brankáře Casillase. Do poločasu však srovnal Xabi Alonso, když nařízenou penaltu poslal chladnokrevně do středu branky. Rozhodující slovo však měli znovu Italové, kteří pro změnu vyzvou Česko v souboji o mistrovství světa 2014. Šest minut před koncem napřáhl zpoza vápna Aquilani a zásluhou teče obránce překonal střídajícího gólmana Valdese.

Skotsko, nejbližší soupeř Čechů, porazilo Dány

Psychickou vzpruhu před zářijovým duelem s Českem dostali Skotové, kteří doma porazili Dánsko 2:1. Do vedení je poslal vlastním gólem Kvist, který tečoval přímý kop Adama. Dánsko sice srovnalo, když brankář McGregor nepochopitelně podběhl dalekonosný přímý kop Eriksena, ale výhru pro Skotsko zařídil hlavičkou v pádu Snodgrass.

Ani Litva nezaváhala

Fotbalisté Litvy porazili Arménii 3:0 a dali tak českému národnímu týmu odpověď na otázku, který z týmů je silnější. S Litvou Češi uzavřou aktuální kvalifikaci o ME, Arménie pak bude soupeřem Čechů v kvalifikaci o MS.

Litvu nasměroval za výhrou už v 8. minutě stoper Klimavičius. Hosté se snažili o vyrovnaní, ale po hodině hry dostal červenou kartu Garojan. Domácí oslabeného soupeře dorazili dalšími dvěma zásahy, o které se postarali Edgaras Časnauskis a Beniušis.

Arménie tak v tomto kalendářním roce třikrát prohrála a jednou remizovala v kvalifikaci s Ruskem.

I Malta vítězně

Naopak Malta, kterou rovněž dostal Češi do kvalifikační skupiny B o MS, ukončila sérii 15 zápasů bez vítězství, když doma porazila Středoafrickou republiku 2:1. Obě branky zařídila největší hvězda maltského fotbalu Mifsud.

To další z účastníků skupiny B Bulharsko prohrálo 0:1 v Bělorusku, když se o jediný gól zápasu postaral brankář Stojanov, který si do vlastní branky srazil střílený centr Kisljaka.

Utkání kvalifikace fotbalového ME 2012, skupina C:
Belfast: Severní Irsko - Faerské ostrovy 4:0 (1:0
Branky: 71. a 88. McCourt, 5. Hughes, 66. Davis. Rozhodčí: Alečkovič (Bosna).
Přípravná fotbalová utkání:
Astana: Kazachstán - Sýrie 1:1 (0:0)
Branky: 70. Kukejev - 64. Sabak. ČK: 86. Estanbeli (Sýrie).
Moskva: Rusko - Srbsko 1:0 (0.0)
Branka: 53. Pogrebňak.
Baku: Ázerbájdžán - Makedonie 0:1 (0:0)
Branka: 57. Panděv.
Kaunas: Litva - Arménie 3:0 (1:0)
Branky: 8. Klimavičius, 75. E. Česnauskis, 78. Beniušis. ČK: 59. Garojan (Arm.).
Litva: Karčemarskas - Klimavičius, Skerla (65. Andriuškevičius), Žaliukas, D. Česnauskis - E. Česnauskis (87. Baranauskas), Šemberas, Mikoliunas (75. Leimonas), Ivaškevičius (46. Panka) - Novikovas (56. Savenas), Labukas (72. Beniušis). Trenér: Žutautas.
Arménie: Israeljan - S. Hovsepjan, Garojan, Mchojan, Hajrapetjan - Mchitarjan, Pizzeli (54. Edigarjan), Mkrtčjan (70. Juspašjan), Malakjan (54. Manučarjan) - Kazarjan (69. Badojan), Sarkisov (57. Movsisjan). Trenér: Minasjan.
Riga: Lotyšsko - Finsko 0:2 (0:0)
Branky: 58. Hämäläinen, 87. Furuholm.
Minsk: Bělorusko - Bulharsko 1:0 (1:0)
Branka: 33. vlastní V. Stojanov.
Sestava Bulharska: V. Stojanov - Bandalovski (77. K. Stojanov), Ivanov, Bodurov, Zanev (46. Milanov) - Jankov (83. A. Popov), Georgiev, I. Stojanov (46. Manolev), I. Popov - Marquinhos (46. Dimitrov), Delev (46. Genkov). Trenér: Matthäus.
Nikósie: Kypr - Moldavsko 3:2 (1:1)
Branky: 13. a 51. Avraam, 89. Dobrašinovič - 23. Armaš, 45. Ovsjannikov.
Budapešť: Maďarsko - Island 4:0 (2:0)
Branky: 32. Koman, 45. Rudolf, 59. Dzsudzsák, 88. Elek.
Charkov: Ukrajina - Švédsko 0:1 (0:0)
Branka: 90. Hysén
Skadar: Albánie - Černá Hora 3:2 (1:1)
Branky: 33. Bogdani, 64. Lika, 69. Salihi - 40. a 47. Savič.
Vaduz: Lichtenštejnsko - Švýcarsko 1:2 (0:2)
Branky: 51. Ritzberger - 15. Derdiyok, 34. vlastní Martin Stocklasa.
Klagenfurt: Rakousko - Slovensko 1:2 (0:2)
Branky: 62. Hoffer - 21. Kucka, 30. Jež.
Istanbul: Turecko - Estonsko 3:0 (3:0)
Branky: 28. a 35. Kazim Kazim, 8. Emre.
Lubin: Polsko - Gruzie 1:0 (1:0)
Branka: 35. Blaszczykowski.
La Valletta: Malta - Středoafrická republika 2:1 (2:
Branky: 2. a 44. Mifsud - 25. Momi.
Ženeva: Izrael - Pobřeží slonoviny 3:4 (0:2)
Branky: 79. a 86. Melikson, 76. Šechter - 45. Y. Touré, 45. Ya, 67. Gervinho, 81. Drogba z pen.
Serravalle: San Marino - Rumunsko 0:1 (0:0
Branka: 72. Papp.
Stuttgart: Německo - Brazílie 3:2 (0:0)
Branky: 61. Schweinsteiger z pen., 67. Götze, 80. Schürrle - 71. Robinho z pen., 90. Neymar.
Glasgow: Skotsko - Dánsko 2:1 (2:1)
Branky: 22. vlastní Kvist, 44. Snodgrass - 31. Eriksen.
Skotsko: McGregor - Bardsley, Wilson, Caldwell, Crainey - Snodgrass (88. Hanley), Brown (19. Cowie), Adam, Morrison (67. Bannan)- Miller (57. Mackail-Smith), Naismith (75. Forrest). Trenér: Levein
Dánsko: Sörensen - Jacobsen (73. Silberbauer), Agger (58. M. Jörgensen), Kjaer, Boilesen - Kvist, Eriksen, Ch. Poulsen (46. Schone) - Rommedahl (46. Zimling), Bendtner (46. Pedersen), Krohn-Dehli (76. Kadrii). Trenér: Olsen.
Cardiff: Wales - Austrálie 1:2 (0:1)
Branky: 82. Blake - 44. Cahill, 60. Kruse.
Lublaň: Slovinsko - Belgie 0:0
Bari: Itálie - Španělsko 2:1 (1:1)
Branky: 11. Montolivo, 84. Aquilani - 37. Xabi Alonso z pen.
Itálie: Buffon - Maggio, Ranocchia (77. Bonucci), Chiellini, Criscito - Motta (46. Marchisio), De Rossi (65. Aquilani), Pirlo, Montolivo (74. Nocerino) - Cassano (59. Balotelli), Rossi (59. Pazzini). Trenér: Prandelli.
Španělsko: Casillas (46. Valdes) - Arbeloa, Pique (45. Busquets), Albiol, Iraola (46. Thiago)- Martinez, Alonso - Cazorla (80. Mata), Iniesta (47. Villa), Silva - Torres (15. Llorente). Trenér: Del Bosque.