V korupční aféře v tureckém fotbale bylo obžalováno 93 lidí

3. prosince 2011 18:16 - ISTANBUL

V korupční aféře v tureckém fotbale bylo obžalováno 93 osob včetně předsedy Fenerbahce Istanbul Azize Yildirima. Podle agentury Anadolu mu hrozí souhrnný trest až 114 let vězení. Jeho tým na jaře získal titul, ale kvůli skandálu byl později na nátlak UEFA vyřazen z letošního ročníku Ligy mistrů.

 

Petr Horník, Právo


Šéf nejbohatšího a nejpopulárnějšího klubu v zemi čelí obvinění, že vytvořil organizaci, s níž prostřednictvím úplatků ovlivňoval zápasy. Mezi obžalovanými je bývalý útočník Fenerbahce Nigerijec Emmanuel Emenike, dalších 13 fotbalistů nebo místopředseda turecké fotbalové federace Goksel Gumusdag.

Státní zástupce Fikret Secen formálně obvinil také někdejšího předsedu ligového nováčka Ordusporu Olguna Pekera, který prý v rámci organizace zřídil ozbrojený gang.

Obžaloba má 401 stran

Obvinění se týkají i dalších klubů Besiktase, Trabzonsporu, Büyüksehiru Belediyesi, Sivassporu, Manisasporu, Giresunsporu a Mersin Idman Yurdu. Podle Secena má istanbulský soud 15 dní na to, aby rozhodl, zda zahájí proces.

Obžaloba, která je zdokumentována na 401 stránkách, byla zveřejněna den poté, co turecký prezident Abdullah Gül vetoval dodatek k zákonu, jímž chtěl parlament zmírnit nedávno zavedené tresty za ovlivňování zápasů. Podle nich je možné poslat provinilce za mříže až na 12 let. Poslanci chtěli sankce změkčit, ale po nesouhlasné reakci veřejnosti a hlasech, že zákonodárci chtějí chránit Yildirima, narazil jejich návrh také u prezidenta.

Yildirim a dalších 30 obviněných zůstává od léta ve vazbě. Za mřížemi se krátce ocitl také Emenike, ale vzápětí byl propuštěn a našel si angažmá ve Spartaku Moskva.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.