Rubriky:

Ostatní

Bican v Síni slávy českého fotbalu nebude, nechce to jeho syn

22. února 2012 09:21 - PRAHA

Legendární útočník Josef Bican do Síně slávy českého fotbalu uveden nebude. Postavil se proti tomu jeho syn Ivan, podle kterého se Fotbalová asociace ČR nikdy nevypořádala s tím, že komunisté v minulosti prostřednictvím fotbalu perzekvovali jeho otce. Místo bývalého kanonýra se ocenění dočká Ladislav Novák, řekl dnes ČTK mluvčí FAČR Jaroslav Kolář.

 

slavia.cz

"Dohoda není možná. Dokud se nevyrovnají s naší rodinou, nedávám k tomu souhlas," uvedl pětašedesátiletý Ivan Bican v rozhovoru pro Lidové noviny. "Očekával bych, že společnost, která se distancuje od komunistické minulosti, mu odškodnění postoupí. Nejde o peníze, těch mám dost, ale o vyrovnání dluhu," dodal.

Bicanova syna se prý navíc dotklo, že s ním otcovo uvedení do Síně slávy nikdo nekonzultoval a předseda FAČR Miroslav Pelta o něm pouze informoval dopisem. "Nechtěli ho uvést jako číslo jedna ani číslo dvě. Před ním je hezká řádka hráčů," dodal a jako majitel práv "Pepiho" Bicana pohrozil FAČR v případě otcova uvedení do Síně slávy soudem.

"Byť si myslíme, že máme právo uvést pana Bicana do Síně slávy, nakonec jsme se rozhodli jeho synovi vyhovět. Nechceme se pouštět do žádných soudních sporů ani mediálních válek. Pepi Bican zůstane v Síni slávy v našich srdcích, ale oficiálně jej nahradí druhý v pořadí," řekl Kolář Lidovým novinám.

Bican zvítězil v hlasování se ziskem 48 bodů, druhý Novák jich obdržel 28. Bývalý obránce, který loni v březnu v 79 letech zemřel, bude do Síně slávy uveden v pondělí při slavnostním vyhlášení výsledků ankety Fotbalista roku na pražském Žofíně.

Ivan Bican nedávno vedl spor i se Slavií a klub na podzim přinutil sundat ze stadionu v Edenu obří Bicanovu fotografii, protože si nepřál, aby bylo jméno jeho otce spojováno s novým vedením klubu v čele exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Podle Lidových novin však v posledních týdnech došlo k narovnání vztahů a Slavii věnoval alba fotografií, výstřižků a další předměty z Bicanovy pozůstalosti.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní