Rubriky:

Ostatní

Časovkář Hruška zaútočil v kopcích

12. března 2003 10:36 - PRAHA

Přestože cyklista španělské stáje ONCE-Eroski Jan Hruška rozhodně nepatří mezi elitní vrchaře, v prestižním závodě Kolem Murcie vybojoval celkové druhé místo především díky ataku v horách. Samotného ho to překvapilo, tak vysoko totiž nemyslel.

 

ČTK

"Tenhle závod byl hlavně pro vrchaře. Proto náš tým moc nemyslel na konečné pořadí, ale spíš na dílčí úspěch," prozrazuje Hruška, jeden ze čtyř Čechů na startu. Nakonec dokončil jen on se stájovým kolegou Andrlem, Svorada a Kadlec (oba Lampre) vzdali. "I Andy odjel výborný závod, dokázal to šestým místem v závěrečné časovce," chválil kolegu.

Vyšel únik v předposlední etapě

Hruška zaútočil v předposlední nejtěžší etapě. "Dostal jsem se do ideálního úniku, byla to trochu klika. Jinak žádný vrchař pořád nejsem, v kopcích jen tak přežívám," usmívá se. Stejně jako vloni obsadil druhou příčku. "V první chvíli mi blesklo hlavou, že jsem zase jen druhý, ale když jsem to přehodnotil, tak musím říct, že je to hodně dobrý výsledek. Loňský a letošní ročník se nedaly vůbec srovnat, teď byl závod daleko těžší a sešla se tam lepší konkurence."

V závěrečné časovce skončil třetí, Španěl Llorente byl o sedm vteřin rychlejší, druhý Američan Armstrong najel na českého závodníka na 13 km dlouhé trati jen pět vteřin. "Ono se na to sice hezky kouká, když po sobotní etapě unavený Hruška ztratí tak málo na odpočatého Armstronga, který se celou dobu vozil jen v háku a naplno jel pouze časovku. Jenže on teprve začíná sezónu, ve své obvyklé formě ještě zdaleka není," podotýká na adresu čtyřnásobného vítěze Tour de France. "Úvodní starty bere vyloženě jako přípravu."

Možná pojede Giro i Tour

Právě na Tour se v létě dost možná oba potkají. "Mám ji naplánovanou, ale ještě ne jistou. Připravuje se nás na ní asi dvanáct včetně Andyho. Šéf týmu Saiz pak vybere devět nejlepších," tvrdí. Hrušku teď čeká závod Tirreno Adriatico v Itálii a právě během něj by se mělo rozhodnout, zda ONCE dostane pozvání na květnové Giro d"Italia.

"Saiz to původně jet nechtěl, nestartovali jsme tam ani vloni. Ale teď změnil názor. Pokud tam budeme startovat, mám být lídr. A bez ohledu na to bych byl dál i v širší nominaci pro Tour," nastiňuje.

V případě, že by absolvoval oba slavné přetěžké závody, sezónu by pak pozvolna končil. "Objet se Giro i Tour dají, to už je vyzkoušené. Ale pak už by nepřicházelo v úvahu nic. Žádná Vuelta ani mistrovství světa," ví Hruška.

Jan Krůta

Zrušit