Rubriky:

Ostatní

Čech se vyrovnal legendárnímu Viktorovi. Fotbalistou roku se stal již popáté!

27. února 2012 20:00 - Praha

Legendě už se vyrovnal. Ba co víc, i jeho začali už legendou nazývat. „Přehnané. Takové synonymum patří jen hráčům, kteří skončili aktivní kariéru,“ bránil se legionář ve službách londýnské Chelsea Petr Čech, když ho v pondělním večeru korunovali na pražském Žofíně již popáté za krále českého fotbalu a on se tak počtem primátů vyrovnal legendárnímu gólmanovi Ivo Viktorovi.

 

Michaela Říhová, Právo

Nikdo na něho neměl. V sedmačtyřicátém ročníku ankety Fotbalista roku vyhrál brankář Petr Čech skutečně suverénně, neboť v hlasování fotbalové akademie volící nejlepší hráče České republiky roku 2011 nechal druhého Petra Jiráčka za sebou v uctivé vzdálenosti téměř tří set bodů. A reprezentační kapitán Tomáš Rosický nasbíral na třetím místě jen polovinu bodů, které získal Čech.

„Dobrý rok ale mělo víc hráčů. Pravdou ale je, že já zažíval jeden z nejlepších v kariéře. Třeba proto, že jsem byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Chelsea, což představovalo v konkurenci nejlepších hráčů z celého světa opravdu velký úspěch. A zrovna tak i proto, že od turnaje v Japonsku jsme s národním mužstvem nastartovali šňůru úspěšných výsledků, které vyvrcholily postupem na EURO," připomínal při korunovaci na pražském Žofíně Petr Čech, co všechno mu pátý primát zajistilo.

Fotbalistou roku se stal již popáté, Viktorovi se vyrovnal, v letech příštích ho může klidně překonat. Vždyť je mu teprve devětadvacet a spoustu dalších sezón má před sebou.

„Samozřejmě mě potěšilo, že jsem se vyrovnal jedné z největších legend našeho fotbalu. Že jsem se vyrovnal Viktorovi, fotbalistovi i člověku, který vždy vynikal obrovskou zarputilostí," reagoval Petr Čech, když přijímal gratulace k páté poctě ze všech stran. „Pro mě jsou ale úspěchy Chelsea a reprezentace víc, než všechna individuální ocenění."

V rámci slavnostního večera byli pochopitelně vyhlášeni i vítězové dalších kategorií. Trenérem roku se stal plzeňský kouč Pavel Vrba, který převálcoval jak trenéra reprezentační devatenáctky Jaroslava Hřebíka, tak i kouče áčka Michala Bílka. Talentem roku byl zvolen sparťanský mladík Jaroslav Krejčí, osobností roku pak plzeňský kapitán Pavel Horváth.

Do síně slávy českého fotbalu měl být původně uveden Josef Bican, který získal od členů akademie nejvíc hlasů. Jeho syn Ivan si však podobnou poctu nepřál a uvedení legendárního kanonýra mezi největší postavy českého fotbalu výslovně zakázal, takže se in memoriam dostalo na druhého v pořadí, kapitána stříbrných „Chilanů" Ladislava Nováka.

Výsledky anket Fotbalista roku 2011
Fotbalista roku
1. Petr Čech Chelsea 627
2. Petr Jiráček Plzeň 340
3. Tomáš Rosický Arsenal 312
4. Michal Kadlec Leverkusen 209
5. Jaroslav Plašil Bordeaux 169
6. David Lafata Jablonec 82
7. Pavel Horváth Plzeň 64
8. Tomáš Ujfaluši Galatasaray 52
9. Jiří Štajner Liberec 32
10.Václav Pilař Plzeň/Hradec Králové 30
11.Tomáš Sivok Besiktas 25
Další pořadí: 12. M. Matějovský (Sparta) 22, 13. M. Baroš (Galatasaray) 16, 14. R. Hubník (Hertha) 13, 15.-16. T. Gebre Selassie (Liberec) a F. Rajtoral (Plzeň) oba 7, 17. Hübschman (Dnoněck) 6, 18. Jarošík (Zaragoza/Sparta) 5, 19. Kolář (Plzeň) 4 body.
Trenér roku
1. Pavel Vrba Plzeň 528
2. Jaroslav Hřebík ČR 19 122
3. Michal Bílek ČR A 98
Talent roku
1. Ladislav Krejčí Sparta 399
2. Jan Chramosta Ml. Boleslav 184
3. Tomáš Kalas Chelsea/Arnhem 140
Osobnost roku
1. Pavel Horváth Plzeň 410
2. Jiří Štajner Liberec 245
3. David Lafata Jablonec 87
Síň slávy
Ladislav Novák Dukla 28 Dukla 28
(Josef Bican - 48 b.- po zákazu svého syna nesměl být do Síně slávy uveden)
zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní