Rubriky:

Ostatní

V Egyptě bylo obžalováno 75 lidí kvůli masakru na stadiónu. Někteří i z vraždy

15. března 2012 12:27 - Káhira

Egyptská prokuratura ve čtvrtek obžalovala 75 lidí, některé z vraždy, v souvislosti s únorovými násilnostmi na fotbalovém stadionu v severoegyptském přístavním městě Port Saídu. Při nepokojích tehdy zemřelo nejméně 74 lidí.

 

Reuters

Mezi obžalovanými je devět policistů a dva nezletilí. Podle deníku Al-Ahrám státní zástupce mimo jiné nařídil zadržet tehdejšího šéfa bezpečnosti v Port Saídu a tři jeho asistenty. Obžaloval také tři představitele domácího fotbalového klubu Al-Masrí.

Fanoušci tohoto klubu 1. února napadli hostující káhirský tým Al-Ahlí, přestože domácí vyhráli o dva góly. Při řádění rozlíceného davu na hřišti zemřelo 74 osob a stovky dalších utrpěly zranění. Násilnosti vyvolaly v Egyptě novou vlnu nepokojů. Konkrétní příčiny střetů zatím objasněny nebyly. Příznivci klubu Al-Ahlí po incidentu tvrdili, že se stali terčem útoku, protože podporovali loňské povstání proti režimu tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka.

Prokuratura uvedla, že zabíjení bylo předem naplánováno a že jeho pachatelé se dopředu vybavili noži, kameny a výbušninami.

Policie možnost střetu podcenila

Stoupenci obou týmů jsou odvěcí rivalové. Podle zjištění vyšetřovací komise egyptského parlamentu policie možnost střetů podcenila. Fanoušci se přitom násilností obávali a odcházeli kvůli tomu ze stadiónu. Svědci uvedli, že policie na stadiónu neudělala nic, aby krveprolití zastavila.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní