Polsko porazilo v přípravě Slovensko, Němci prohráli se Švýcarskem

Klagenfurt

Fotbalisté Polska porazili v přípravném zápase v rakouském Klagenfurtu Slovensko 1:0 a zopakovali výsledek z úterního duelu s Lotyšskem. Soupeř českého týmu ve skupině červnového mistrovství Evropy zvítězil díky brance Damiena Perquise z francouzského Sochaux. Na slovenské lavičce nevyšla premiéra nové trenérské dvojici Stanislav Griga - Michal Hipp.

Trenér polských fotbalistů Franciszek Smuda

V polské základní sestavě už nastoupilo také hvězdné trio z mistrovského Dortmundu Robert Lewandowski, Jakub Blaszczykowski a Lukasz Piszczek.

Právě krajní bek Piszczek byl u jediné gólové akce, když po třiceti minutách hry našel přesným centrem hlavu kolegu z obrany Perquise. Těsně před přestávkou mohl přidat druhý zásah Rybus, ale trefil pouze tyč.

Nevýrazní Slováci se mírně vzchopili až po změně stran, ale vyrovnávací branku nevstřelili ani střídající hráči z české ligy Bakoš s Breznaníkem.

Svěřenci trenéra Franciszeka Smudy neinkasovali ve čtvrtém oficiálním utkání za sebou. Generálka před startem šampionátu je čeká 2. června ve Varšavě proti Andoře.

Španělsko porazilo ve švýcarském St. Gallenu Srbsko s debutujícím koučem Sinišou Mihajlovičem 2:0. Úřadující mistři světa a Evropy nastoupili v improvizované sestavě bez fotbalistů Barcelony a Bilbaa, kteří se v pátek utkali o domácí pohár. Trenér Vicente del Bosque nevyužil ani čerstvé vítěze Ligy mistrů z Chelsea Fernanda Torrese a Juana Matu.

Favorit se prosadil až po přestávce. V 64. minutě otevřel skóre při svém prvním startu v reprezentačním A-týmu útočník Atlétika Madrid Adrián López, deset minut po něm zpečetil vítězství Španělů proměněnou penaltou Santi Cazorla z Málagy.

Příprava se naopak nevydařila Německu, které prohrálo v Basileji s domácím Švýcarskem 3:5 a svému sousedovi podlehlo poprvé od roku 1956.

V gólově bohatém utkání se blýskl hattrickem švýcarský útočník Eren Derdiyok, jenž bude v nové sezoně oblékat dres bundesligového Hoffenheimu.

Sestava Německa, které je řazeno k největším favoritům Eura, byla ochuzena o poražené finalisty LM z Bayernu Mnichov.

Přípravná fotbalová utkání:
Hamburk: Dánsko - Brazílie 1:3 (0:3)
Branky: 71. Bendtner - 8. a 40. Hulk, 13. vlastní Zimling.
Dublin: Irsko - Bosna a Hercegovina 1:0 (0:0)
Branka: 77. Long.
Klagenfurt: Polsko - Slovensko 1:0 (1:0)
Branka: 30. Perquis.
Sestava Polska: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis (68. Kamiński), Boenisch - Blaszczykowski (63. Mierzejewski), Murawski (46. Dudka), Polanski (46. Matuszczyk), Obraniak (80. Wolski), Rybus - Lewandowski (46. Brožek). Trenér: Smuda.
St. Gallen: Španělsko - Srbsko 2:0 (0:0)
Branka: 64. Adrián, 74. Cazorla z pen.
Basilej: Švýcarsko - Německo 5:3 (2:1)
Branky: 21., 23. a 50. Derdiyok, 67. Lichtsteiner, 76. Mehmedi - 45. Hummels, 64. Schürrle, 72. Reus.
Leiría: Portugalsko - Makedonie 0:0.
Amsterodam: Nizozemsko - Bulharsko 1:2 (1:0)
Branky: 45. Van Persie - 50. Popov z pen., 90.+3 Micanski.
Salcburk: Finsko - Turecko 3:2 (1:1)
Branky: 19. Eremenko, 73. Pukki, 90. Hetemaj - 21. a 54. Yilmaz Burak.
Kufstein: Řecko - Slovinsko 1:1 (1:0)
Branka: 8. Torosidis - 87. Kurtič.
Sestava Řecka: Chalkias - Torosidis (23. Tziolis), A. Papadopoulos, Papastathopoulos, Cholevas - Katsuranis (46. Malezas), Karagunis, Maniatis (64. Liberopoulos) - Samaras (46. Fortunis), Gekas (64. Mitroglou), Ninis (72. Kone). Trenér: Santos. ČK: 90.+2 Kone.