Rubriky:

Ostatní

Blatter obhajoval sebe i Havelange v korupčním skandálu FIFA

12. července 2012 18:32 - Ženeva

Prezident FIFA Sepp Blatter obhajoval svou roli v korupčním skandálu, jenž se týká jeho bývalého šéfa a rádce Joaa Havelange. Mezinárodní fotbalová federace ve středu zveřejnila zprávu švýcarských vyšetřovatelů, z níž vyplývá, že Havelange v 90. letech inkasoval platby v souvislosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa.

 

Jan Handrejch, Právo

Blatter na otázku, zda věděl o tom, že Havelange dostával platby od později zkrachovalé společnosti ISL, odpověděl, že v devadesátých letech minulého století bylo inkasování "odměn" ve Švýcarsku legální.

"Nemůžu vědět o přečinu, když se žádný nestal," uvedl Blatter na oficiálním webu FIFA. "Tenkrát se takové platby dokonce mohly odečíst z daní. Dnes jsou naopak trestně postižitelné. Ale nemůžete soudit minulost na základě dnešních standardů," dodal Blatter, který Havelenge vystřídal ve funkci v roce 1998.

Blatterovo jméno se ve spisu neobjevuje, prezident FIFA nicméně přiznal, že v něm figuruje jako "P1", tedy jeden z funkcionářů, kteří "mohli o platbách vědět".

Podle zprávy Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira během osmi let dostali od bývalého marketingového partnera federace ISL celkem 22 milionů dolarů.

Teixeira letos odstoupil z funkce hlavy brazilského fotbalu, šéfa organizačního výboru MS 2014 a také z výkonného výboru FIFA. Jeho bývalý tchán Havelange se už loni po téměř pěti desetiletích vzdal členství v Mezinárodním olympijském výboru, zůstal však čestným prezidentem FIFA.

Tuto funkci Blatter šestadevadesátiletému Brazilci odebrat nemůže. "Nemám moc na to volat ho k zodpovědnosti. Čestným prezidentem ho jmenoval kongres (FIFA), pouze ten může rozhodnout o jeho budoucnosti," dodal šéf světového fotbalu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní