Dánsko - Slovensko 1:3Dánové dostali v generálce na Česko nařezáno od Slováků

Moskva

Hodně nepovedenou generálku na úvodní zářijový zápas kvalifikace o postup na mistrovství světa s Českou republikou mají za sebou fotbalisté Dánska. Svěřenci trenéra Mortena Olsena ve středu prohráli v domácím přípravném duelu se Slovenskem 1:3, přestože po poločase vedli.

Slovenský fotbalista Peter Pekárik (vlevo) atakuje Dána Jespera Juelsgaarda.

V Odense otevřel skóre ve 22. minutě útočník Tobias Mikkelsen svým prvním gólem za reprezentaci. Hostům se však povedla závěrečná půlhodina. Po třech minutách na hřišti vyrovnal Martin Jakubko, devět minut po něm otočil skóre Marek Hamšík a v 87. minutě pečetil výhru Slováků další náhradník Lubomír Guldan.

Východní soused ČR tak ve třetím zápase pod trenérskou dvojicí Stanislav Griga - Michal Hipp poprvé skóroval a neprohrál a vítězně oslavil jubilejní 200. mezinárodní zápas.

Další kvalifikační soupeř národního týmu Itálie prohrála 1:2 s Anglií, která vicemistrům Evropy oplatila vyřazení ve čtvrtfinále Eura. Obě mužstva nastoupila v Bernu ve značně improvizované sestavě a trenéři dali šanci mnoha mladým nevyzkoušeným fotbalistům.

"Azzurri" poslal do vedení po čtvrthodině zkušený záložník Daniele De Rossi, ale za dvanáct minut vyrovnal obránce Phil Jagielka. Výhru Albionu pak zajistil deset minut před koncem střídající útočník Jermain Defoe.

A do třetice další soupeř českých fotbalistů v kvalifikaci o MS Arménie podlehl na svém hřišti 1:2 Bělorusku, jehož vítězství zařídil dvěma góly ze 45. a 66. minuty brazilský rodák Renan Bressan. Domácí v Jerevanu snížili v 73. minutě po vlastním zásahu obránce Dmitrije Věrchovcova, ale ztrátu už nedotáhli.

Capello začal remízou se Slony

Italský trenér Fabio Capello na lavičce ruských fotbalistů nezažil vítěznou premiéru. Jeho noví svěřenci remizovali v přípravném zápase s Pobřežím slonoviny v Moskvě 1:1, když nedokázali udržet těsný náskok.

Domácí poslal v historicky prvním střetnutí se "Slony" do vedení deset minut po přestávce z přímého kopu útočník CSKA Moskva Alan Dzagojev. Hostům zajistil remízu v 77. minutě hlavičkou z dorážky útočník Max-Alain Gradel ze Saint-Étienne, který se dočkal premiérového zásahu v národním dresu.

Šestašedesátiletý Capello po letošním mistrovství Evropy na ruské lavičce nahradil Nizozemce Dicka Advocaata a v červenci podepsal dvouletý kontrakt s opcí. Podle spekulací tisku si vydělá 10 miliónů eur ročně.

Brazilci vzpomínali na rok 1958

Brazílie porazila Švédsko 3:0 a v posledním mezinárodním utkání na stockholmském stadiónu Rasunda si připomněla rok 1958, v němž její předchůdci právě v duelu se skandinávským celkem získali první titul mistrů světa.

V utkání, které osobně sledovali Pelé a další pamětníci finále, se dvakrát v závěru prosadil Alexandre Pato a před ním v první půli další útočník Leandro Damiao.

Vítězství si připsala i další jihoafrická velmoc Argentina, která porazila ve Frankfurtu oslabené Německo 3:1. Za hosty se prosadil i hvězdný Lionel Messi, který navíc neproměnil penaltu.

Přípravná fotbalová utkání
Baku: Ázerbájdžán - Bahrajn 3:0 (1:0)
Branky: 35. Subašič, 59. Özkara, 77. V. Gusejnov.
Moskva: Rusko - Pobřeží slonoviny 1:1 (0:0)
Branky: 55. Dzagojev - 77. Gradel.
Jerevan: Arménie - Bělorusko 1:2 (0:1)
Branky: 73. vlastní Věrchovcov - 45. a 66. Renan Bressan.
Sestava Arménie: Berezovskij - Hovsepjan, Mchojan, Aleksanjan, Artur Edigarjan (46. Manojan) - Artak Edigarjan (60. Hajrapetjan), Kazarjan (81. Sarkisov), Mchitarjan, Özbiliz, Pizzelli (90. Oganesjan) - Movsisjan. Trenér Minasjan.
Sofia: Bulharsko - Kypr 1:0 (0:0)
Branka: 66. Mitsanski.
Oberkorn: Lucembursko - Gruzie 1:2 (0:2)
Branky: 84. Joachim z pen. - 2. a 32. Amisulašvili.
Oslo: Norsko - Řecko 2:3 (1:2)
Branky: 13. Hangeland, 75. Riise - 7. Torosidis, 11. K. Papadopulos, 56. Mitroglu.
Stockholm: Švédsko - Brazílie 0:3 (0:1)
Branky: 84. a 86. z pen. Pato, 32. Leandro Damiao.
Odense: Dánsko - Slovensko 1:3 (1:0)
Branky: 22. Mikkelsen - 63. Jakubko, 72. Hamšík, 83. Guldan.
Sestava Dánska: Andersen - Jacobsen, Agger (75. Nielsen), Okore, Juelsgaard Kristensen - Kvist (61. Stokholm), Zimling (46. Poulsen) - Mikkelsen (75. Lorentzen), Eriksen (46. Schöne), Krohn-Dehli - Bendtner (46. Helenius). Trenér: Olsen.
Tirana: Albánie - Moldavsko 0:0
Vídeň: Rakousko - Turecko 2:0 (2:0)
Branky: 2. Kavlak, 6. Ivanschitz.
Split: Chorvatsko - Švýcarsko 2:4 (1:2)
Branky: 20. a 64. Eduardo - 51. a 85. Gavranovic, 11. Xhaka, 37. Barnetta.
Skopje: Makedonie - Litva 1:0 (0:0)
Branka: 55. Panděv.
Budapešť: Maďarsko - Izrael 1:1 (0:0)
Branky: 51. Dzsudzsák - 80. Hemed.
Podgorica: Černá Hora - Lotyšsko 2:0 (1:0)
Branky: 36. Jovetič, 76. Kasalica.
Brusel: Belgie - Nizozemsko 4:2 (1:0)
Branky: 20. Benteke, 75. Mertens, 77. Lukaku, 80. Vertonghen - 54. Narsingh, 55. Huntelaar.
Tallinn: Estonsko - Polsko 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Vassiljev.
Frankfurt n. M.: Německo - Argentina 1:3 (0:1)
Branky: 81. Höwedes - 45. vlastní Khedira, 52. Messi, 73. Di María. ČK: 30. Zieler (Něm.).
Belfast: Severní Irsko - Finsko 3:3 (2:2)
Branky: 7. Ferguson, 19. Lafferty, 83. Paterson z pen. - 22. a 24. Sparv, 78. Hetemaj.
Bělehrad: Srbsko - Irsko 0:0
Lublaň: Slovinsko - Rumunsko 4:3
Branky: 51. z pen. a 60. Dedič, 4. Cesar, 70. Kirm - 56. Papp, 68. Torje z pen., 80. Grozav.
Llanelli: Wales - Bosna a Hercegovina 0:2 (0:1)
Branky: 21. Ibiševič, 54. Stevanovič.
Bern: Anglie - Itálie 2:1 (1:1)
Branky: 27. Jagielka, 80. Defoe - 15. De Rossi.
Sestava Itálie: Sirigu - Abate (86. Schelotto), Ogbonna, Astori, Balzaretti (46. Peluso) - El Shaarawy (58. Gabbiadini), Aquilani (68. Poli), De Rossi, Diamanti (59. Verratti) - Nocerino - Destro (82. Fabbrini). Trenér: Prandelli.
Le Havre: Francie - Uruguay 0:0
Edinburgh: Skotsko - Austrálie 3:1 (1:1)
Branky: 29. Rhodes, 63. vlastní Davidson, 76. McCormack - 19. Bresciano.