Rubriky:

Ostatní

Systémy na hlídání brankové čáry už mají od FIFA licenci

23. října 2012 12:38 - Curych

Možnost běžně využívat ve fotbale ve sporných situacích na brankové čáře technologické pomůcky se opět o krok přiblížila poté, co v úterý Mezinárodní fotbalová federace FIFA udělila licenci dvěma společnostem GoalRef a Hawk-Eye. Ty nyní mohou své systémy oficiálně instalovat kdekoliv na světě.

 

Jan Handrejch, Právo

Videosystém Hawk-Eye (Jestřábí oko), používaný už v tenise či kriketu, a systém s čipem v míči GoalRef, se ve fotbale začaly testovat v loňském roce. V červenci schválila používání těchto dvou technologií pravidlová komise IFAB s konstatováním, že budou jen poradní a definitivní rozhodnutí bude dál na sudích.

"Od října 2011 do června 2012 prošly obě technologie sérií rozsáhlých laboratorních a terénních testů, testů v simulovaných situacích i v regulérních zápasech," uvádí se v oficiálním prohlášení FIFA. Oba systémy budou muset projít ještě finálními prověrkami funkčnosti na stadiónech, na kterých budou nainstalovány, teprve pak na základě jakéhosi certifikátu budou moci být používány v soutěžních zápasech.

FIFA plánuje premiérové nasazení technologie při prosincovém mistrovství světa klubů v Japonsku. Na jednom ze dvou stadiónů bude nainstalován systém GoalRef, na druhém Hawk-Eye.

ČTK

Zrušit