Rubriky:

Ostatní

Messi útočí na rekordní čtvrté vítězství ve Zlatém míči, předčí znovu Ronalda?

29. listopadu 2012 15:18 - Sao Paulo

Argentinský fotbalista Lionel Messi může přepsat historii prestižní ankety Zlatý míč. Mezinárodní fotbalová federace FIFA dnes oznámila trojici finalistů, mezi nimiž se rozhodne o nejlepším hráči uplynulého roku. Messi útočí na rekordní čtvrtou výhru, konkurovat v hlasování mu budou věčný rival Cristiano Ronaldo z Realu Madrid a Messiho spoluhráč z Barcelony Andrés Iniesta.

 

Albert Gea, Reuters

Dosavadním rekordmanem je Francouz Michel Platini, který triumfoval v hlasování reprezentačních trenérů, kapitánů a novinářů v letech 1983 - 1985. V loňském roce Messi současného předsedu UEFA Platiniho třetím ziskem vyrovnal, v letošní sezóně jej může předstihnout.

V loňském roce Messi porazil odvěkého soka Cristiana Ronalda, třetí skončil Xavi Hernández. Toho v letošní nominaci vystřídal další Messiho spoluhráč z Barcelony Iniesta.

V roce 2012 podával Messi opět vynikající výkony a stále ještě útočí na rekord německého kanonýra Gerda Müllera, jenž nastřílel v roce 1972 celkem 85 branek (Argentinec má na svém kontě o tři góly méně), ale v uplynulém roce se mu nepodařilo dotáhnout Barcelonu ani k titulu Ligy mistrů, ani k vítězství v Primera Division.

Ronaldo i Iniesta dovedli týmy k triumfům

Vítězství ve španělské nejvyšší soutěži si naopak připsal Cristiano Ronaldo, který konečně touží Messiho ve vysoce ceněné anketě porazit. Velký úspěch má na svém kontě i třetí nominovaný Iniesta, který obhájil se Španělskem titul evropského šampióna.

Mezi trenéry se budou o vítězství ucházet bývalý trenér Barcelony a obhájce prvenství Pep Guardiola, kouč španělských mistrů Evropy Vicente Del Bosque a „Special One" z Realu Madrid José Mourinho.

FIFA tradičně vyhlásí i nejlepší fotbalistku. Pětinásobné brazilské vítězce Martě budou konkurovat Abby Wambachová a Alex Morganová  ze Spojených států amerických. Cenu získá také nejhezčí gól sezóny, v němž je mezi nominovanými i slovenský fotbalista Miroslav Stoch.

Všichni vítězové budou vyhlášeni 7. ledna na galavečeru v Curychu.

oc, Sport.cz

Kdo vyhraje Zlatý míč?

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní