Rubriky:

Ostatní

Vstoupí Messi do historie? Hvězdný Argentinec může získat počtvrté Zlatý míč

7. ledna 2013 09:28 - Curych/Praha

Fotbalový génius Lionel Messi má šanci dnes v Curychu (od 19 hod., vysílá Eurosport) převzít počtvrté Zlatý míč FIFA pro nejlepšího fotbalistu světa. Shodla se na tom většina fotbalových legend minulosti. Vytvořil by tím nový rekord. Messi vyhrál minulé tři ročníky, čímž vyrovnal Johana Cruyffa (1971, 1973, 1974), Marco Van Bastena (1988, 1989, 1992) a Michela Platiniho (1983, 1984, 1985). Ti získali Zlatý míč v době, kdy anketu vyhlašoval časopis France Football pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Nyní je ve spojení s FIFA vyhlašován nejlepší fotbalista světa.

 

Gustau Nacarino, Reuters

Messi je nejvážnějším kandidátem na triumf, protože předváděl ještě lepší výkony než v předchozích letech, kdy nejvyšší fotbalové ocenění získal. V kalendářním roce se mu povedlo nastřílet celkem 91 branek, čímž o šest gólů překonal dosavadní letitý rekord Gerda Müllera.

V lize se musel sklonit před Realem, vedeným Ronaldem. Ten také střelecky zářil a celkem dal 66 branek. Navíc dovedl Portugalsko k bronzu na mistrovství Evropy. To však vyhrálo Španělsko, jehož hvězdou byl Iniesta a následně byl vyhlášen i nejlepším hráčem turnaje.

„Je to úžasný fotbalista s fantastickým zakončením. Ronaldo je jiný, Iniesta také, pro Messiho hovoří hlavně góly. Všichni ho znají, ale nikdo ho nedokáže zastavit," řekl na adresu argentinské hvězdy v barvách Barcelony Johan Cruyff. „Messi je ve fotbale stejně dominantní jako Michael Jordan v basketbalu. V historii obou sportů není tolik hráčů, kteří by tak výrazně psali jejich historii," přidal se bývalý kouč Barcelony Pep Guardiola. „Messi je Bůh – jako člověk a ještě víc jako hráč," přidal se africký kanonýr Samuel Eto'o.

Za největšího konkurenta argentinského kanonýra je považován Portugalec Cristiano Ronaldo, který Zlatý míč získal v roce 2008. „Je to fenomén, jeho hra je unikátní," složil Ronaldovi poklonu španělský střelec Emilio Butragueňo. „Určitě je skvělý, ale Messi je gólovější, a to je rozhodující," oponuje Diego Maradona.

Karel Felt, ČTK, Sport.cz, Právo

Kdo vyhraje Zlatý míč?

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní