Rubriky:

Ostatní

Brazilská vláda odmění fotbalové mistry světa a bude jim vyplácet důchod

8. ledna 2013 19:12 - Sao Paulo

Fotbaloví mistři světa z let 1958, 1962 a 1970 dostanou od brazilské vlády jednorázový bonus 100 tisíc realů (asi 960 tisíc korun) a pravidelný měsíční důchod 3916 realů (přes 37 tisíc korun). Rozhodnutí se podle agentury Reuters týká 54 hráčů a jejich pozůstalých.

 

Profimedia.cz

"Je třeba zdůraznit, že tito hráči během kariéry neměli možnost vydělat takové peníze jako dnes," řekl ministr sportu José Aldo Rebelo Figueiredo. "Většině z nich je přes 65 let, takže jim peníze pomohou dožít v důstojných podmínkách," uvedl Marcelo Neves, syn dvojnásobného mistra světa Gilmara a prezident asociace bývalých reprezentantů.

Hráči navíc dlouho nemohli pobírat důchod, protože fotbal nebyl považován za zaměstnání. "Pro některé mohou být tyhle peníze otázkou života a smrti. Loni například zemřel Félix (brankář mistrů světa z roku 1970), protože si nemohl dovolit léčbu. Kdyby měl peníze, mohl být naživu," uvedl Neves.

Krok vlády však našel i řadu kritiků. Patří mezi ně útočník vítězného týmu z roku 1970 pětašedesátiletý Tostao, který peníze dokonce odmítl. "Za titul jsme tehdy byli odměněni víc než dost," prohlásil. "Pokud mají mistři světa potíže, tak by se měli obrátit na sociální organizace jako každý obyčejný Brazilec. Navíc se o ně mohou postarat jejich bývalé kluby," dodal.

Podobné gesto jako brazilská vláda udělala nedávno česká reprezentace, která sedmi žijícím vicemistrům světa z roku 1962 věnovala 350 tisíc korun.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní