Liberec - Slavia 2:3Slavia v Tipsport lize porazila Liberec a zajistila si postup do semifinále

Fotbalisté pražské Slavie vyhráli svůj třetí zápas zimního turnaje Tipsport ligy a zajistili si prvenství ve skupině A. "Červenobílí" ve středu otočili skóre proti mistrovskému Liberci a po výhře 3:2 postoupili do víkendového semifinále. Nic na tom už nemohla změnit ani jejich prohra 0:2 v odpoledním závěrečném duelu s Teplicemi.

Martin Fenin (vlevo) a Jaromír Zmrhal z pražské Slavie.

Spolu se Slavií ve středu definitivně postoupila Olomouc. Hanáci ovládli díky lepšímu skóre skupinu D před Karvinou, které nestačila čtyřgólová výhra nad Orlovou. Již o víkendu si zajistily postup do semifinále v Berouně obhájce loňského vítězství Jihlava a Hradec Králové. V sobotu nejprve změří síly Slavia s Hradcem a poté Jihlava s Olomoucí, finále je na programu v neděli.

Slávisté přitom na umělé trávě v Edenu nezačali duel proti podještědskému týmu vůbec dobře a po brankách Hadaščoka a Šurala brzy prohrávali 0:2. V 39. minutě ale z penalty po Rybalkově ruce snížil Kisel a ještě do pauzy srovnal Petrák.

Po přestávce mohly oba týmy strhnout výhru na svou stranu. Slávista Kisel v závěru svou druhou penaltu v zápase neproměnil, vzápětí liberecké zimní posile Pavelkovi zkazila radost tyč. Slovan potřeboval k postupu do semifinále zvítězit, proto otevřel hru. Tři minuty před koncem ale neuhlídal centr a mladík Červenka rozhodl o vítězství Slavie.

Rada úspěch nepřeceňoval

"V létě jsme taky v přípravě vyhrávali a všichni pěli ódy. Z toho už jsem vyléčený," nechtěl přeceňovat triumf ve skupině slávistický kouč Petr Rada. Tým ve středu rozdělil na dvě poloviny; první hrála zápas s Libercem a druhá odpolední závěrečný duel základních skupin s Teplicemi, které zvítězily brankami Mahmutoviče a Keriče.

"Hráčům jsem říkal, aby nekoukali na to, kdo hrál v prvním a kdo v druhém zápase. V sobotu nastoupí zase jiná sestava. Jsem rád, že přišli někteří noví hráči a zvýšila se konkurence, to je jen dobře. Věřím, že do ofenzivy ještě někdo přijde, ještě jednoho hráče sháníme," dodal Rada.

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý litoval, že Severočeši lacině ztratili dvoubrankový náskok. "Trestuhodně jsme nabídli Slavii, aby se vrátila do zápasu. Nejprve Rybalko zkratovitě zahrál rukou a ve 45. minutě jsme nepohlídali další útok. V druhém poločase bylo na obou stranách dost šancí. V závěru jsme věděli, že nám remíza nestačí, šli jsme za třetím gólem, ale naopak jsme nepokryli centr," řekl novinářům Šilhavý.

Zimní fotbalová Tipsport ligy:
Skupina A (Praha Eden):
Slovan Liberec - Slavia Praha 2:3 (2:2)
Branky: 12. Hadaščok, 18. Šural - 39. Kisel z pen., 44. Petrák, 87. Červenka.
Liberec: Hauzr - Kušnír (46. Coufal), Karišik (46. Kelič), Kováč (46. Pimpara), Frýdek - Šural, Hušek (65. Janů), Rybalka (46. Fleišman), Hadaščok - Pavelka - Rabušic. Trenér: Šilhavý.
Slavia: Čontofalský - Dostál, Dobrotka, Hubáček, Čonka - Gecov, Petrák (88. Čepelák) - Koreš (67. Hrubý), Kisel (82. Červenka), Zmrhal - Fenin. Trenér: Rada.
Slavia Praha - FK Teplice 0:2 (0:1)
Branky: 10. Mahmutovič z pen., 88. Kerič.
Slavia: Rakovan - Nitrianský (60. Čepelák), Bortel, Kolařík, Juhar - L. Jarolím - Tusjak (75. Hrubý), Šimeček, Mičola - Hurka (72. Červenka), Škoda. Trenér: Rada.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, Rosa, Podaný - Krátký (58. Vůch), Čajič, M. Jarolím, Chovanec - Vachoušek (74. Ljevakovič) - Mahmutovič (62. Kerič). Trenér: Ščasný.