Rubriky:

Ostatní

UEFA potvrdila, že ME 2020 bude na 13 stadiónech ve 13 zemích

25. ledna 2013 17:02 - Nyon

Výkonný výbor Evropské fotbalové unie (UEFA) dnes potvrdil, že mistrovství Evropy v roce 2020 se bude konat na 13 stadiónech v 13 zemích. O pořadatelství se mohou ucházet všechny členské země, konkrétní města vybere UEFA v září roku 2014.

 

Jan Handrejch, Právo

Revoluční návrh prezidenta UEFA Michela Platiniho zorganizovat šampionát po celé Evropě schválil výkonný výbor loni v prosinci. Dnes vedení unie oznámilo své konkrétní představy.

Dvanáct zemí dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále). Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na jednom stadiónu, jenž musí mít minimální kapacitu 70.000 diváků.

V Česku jedině přes výjimku

Na čtvrtfinále UEFA podle svého tiskového prohlášení požaduje 60 000 diváků, na základní skupiny a osmifinále ještě o 10.000 méně. Unie navíc povolí maximálně dvě výjimky a umožní hostit zápasy základní skupiny a osmifinále dvěma stadiónům s kapacitou 30.000 lidí.

V České republice dosud tak velký stadión nestojí. Šéf FAČR Miroslav Pelta v prosinci uvedl, že by se Česká republika mohla o pořádání šampionátu ucházet jen s podporou státu, který by pomohl s financováním nového národního stadiónu. Ministr financí Miroslav Kalousek následně prohlásil, že je k čerpání peněz z veřejného rozpočtu na pořádání sportovní akce skeptický.

"Pravidlo 30.000 fanoušků umožní kandidovat více zemím. Radil bych jim, aby začaly stavět," uvedl dnes prezident UEFA Platini. Země se mohou o ME ucházet i pouze s projekty stadiónu - stavební práce pak musejí začít nejpozději v roce 2016. "Je to skvělý obchod. Země, která má jen jeden stadión, se může přesto ucházet o Euro. Myslím, že to je pro mnoho států hodně výhodné," dodal.

Platiniho favoritem finálové části Turecko

Národní svazy, jež se mohou ucházet o "základní" i "finálový balíček" s jedním či dvěma různými stadióny, musejí potvrdit kandidaturu do letošního září. Německý list Bild už před měsícem napsal, že Euro 2020 by se mohlo konat v Berlíně, Londýně, Madridu, Lisabonu, Paříži, Amsterodamu, Bruselu, Basileji, Aténách, Římě, Moskvě, Záhřebu a Istanbulu.

Platini dnes uvedl, že Turecko, které původně chtělo pořádat Euro 2020 samostatně, je jeho favoritem na roli hostitele finálové části. "Co se mě týče, je to tak. Ale nemohu mluvit za ostatní členy," řekl s odkazem na 16 kolegů ve výkonném výboru.

Šéf evropského fotbalu nicméně vyloučil pořadatelství Turecka v případě, že bude Istanbul vybrán za hostitele olympijských her, které se budou v roce 2020 konat několik týdnů po červnovém ME. "Pokud dostanou olympijské hry, pak nepřichází v úvahu, aby se účastnili pořádání Eura," dodal Platini.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní