Rubriky:

Ostatní

Živě

Zadostiučinění pro Pláničku a spol. Italové prý v roce 1934 vyhráli MS díky pomoci Mussoliniho

25. dubna 2013 18:11 - Curych

Českoslovenští fotbalisté prý prohráli finále mistrovství světa v roce 1934 s Itálií kvůli fašistickému diktátorovi Benitu Mussolinimu, který ovlivnil rozhodčí ve prospěch domácího celku. Zaznělo to na konferenci k historii světových šampionátů pořádané pod záštitou FIFA. Československý tým s legendárním Františkem Pláničkou v brance podlehl domácím 1:2 po prodloužení, skóre finálového duelu otevřel Antonín Puč.

 

Jan Handrejch, Právo

Podle historiků se politici výrazně zasloužili o titul pro svou zemi ve dvou případech. Vedle triumfu Italů v roce 1934 pomohla vojenská junta Argentině k triumfu v roce 1978. Tehdy Argentina potřebovala k postupu do finále na úkor Brazílie porazit Peru alespoň o čtyři branky a v podivném zápase vyhrála 6:0. Ve finále pak přehrála 3:1 po prodloužení Nizozemsko, jehož hráči se kvůli pocitu křivdy odmítli zúčastnit závěrečného ceremoniálu.

"Je to pořád stejný příběh: Sport a politika jsou sourozenci a někdy je sport pod vlivem toho druhého," řekl agentuře AP Ital Marco Impiglia, autor dokumentu o Mussoliniho zásahu do fotbalového dění v roce 1934.

Akademici a historici na čtyřdenní konferenci "Význam a dopad fotbalových mistrovství světa" analyzují politické, sociální a ekonomické důsledky pořádání vrcholné fotbalové akce pro hostitelské země.

O spojení fotbalu a politiky se mluvilo i po volbě pořadatelů světových šampionátů v letech 2014 až 2022, které se budou hrát v Brazílii, Rusku a Kataru. Shodně se jedná o země s rozvíjející se ekonomikou a rostoucím diplomatickým vlivem.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.